FIFA World Cup RPA 2010

Wielkie święto, wielka radocha dla fanów futbolu, które zdarza się raz na cztery lata. Patrząc na poziom jaki zaprezentowały reprezentacje z czterech stron świata człowiek dochodzi do wniosku, że dobrze się stało, że polska reprezentacja w RPA nie zagrała. Poniżej trochę podsumowań, inspiracji i wartościowych, wartych odnotowania odsyłaczy.
I. Tajemnica Jabulani

jabulani

Jeśli chodzi o wygląd przeklętej przez zawodników piłki można powiedzieć, że prezentuje się ona dostojnie. W internecie za to pojawiła się ostatnio notka rozwiązujące sekret tego, dlaczego płata ona figle piłkarzom i bramkarzom. Tajemnica tkwi podobno w tym jak została zszyta (szwy wewnętrzne).
II. Vuvuzele

vuvuzele

Piekielnie dudniące trąbki, których nazwa fanom soccera utrwaliła się już w pamięci do końca życia. Podobno są w stanie wygenerować ryk ok. 130 dB. Producent obiecywał, że na MŚ owy gadżet, którego cena oscyluje w okolicach 10 $ zostanie pozbawiony swej wyjącej mocy o około połowę. Ciężko jest sobie wyobrazić jaki hałas panuje na stadionie. Nawet sam odbiornik telewizyjny wypada czasem ściszyć dla komfortu widowiska. Od vuvuzeli lepsze są bębny i stadionowe śpiewy. Europejski kibic piłki już za nimi tęskni. Vuvuzele generują taki hałas, że ich dźwięku nie zagłuszy nic. Żyjmy nadzieją, że mundial nie spopularyzuje ich na świecie. Oby nie stały się towarem eksportowym i nie zatykały ust europejskich kibiców.
III. Zawiodły gwiazdy

Kaka, Ribery, Henry, Rooney, Ronaldo, Drogba, Torres, nie pokazali niczego. Heroicznie prezentują się w klubach gdzie zgarniają ogrom forsy. No i w reklamach. Tam urastają do rangi bóstwa. A szkoda, bo gdyby owe tuzy świeciły klasą widowisko byłoby o niebo lepsze.
IV. Błędy sędziowskie

Wstyd się przyznać, ale byłem przekonany, że ten czip pozwalający wyeliminować choć jeden błąd związany z nieuznanymi golami (gdy piłka przekroczy linię bramkową, a sędzia gola nie uzna) jest w futbolówce zagnieżdżony. Myliłem się. Samych błędów jest znacznie więcej, a to ktoś pomaga sobie ręką, a to ktoś wymusi faul, a to sędzia uzna gola strzelonego z pozycji spalonej. Na to też czipy? Każdemu jednemu? W dupę?
V. Elementy zaskoczenia

Postawa takich drużyn jak Chile i Japonia. Świetny mecz pomiędzy Camerunem, a Danią. Odpadnięcie z rozgrywek Francji i Włochów. Ogólny skandal wokół reprezentacji Francji. Wysoka porażka Korei Północnej z Portugalią (0:7), sromotne lanie transmitowane przez koreańską telewizję (w przeciwieństwie do ich meczu z Brazylią zakończonego przegraną 1:2, co nie zostało podane do wiadomości, a jednak rozochociło władze do transmisji kolejnego meczu). Cholera wie co spotka za to piłkarzy tego kraju.
VI. Elementy wizerunkowe i inspiracje:
1. Oficjalna maskotka MŚ

Zakumi World Cup Mascot
2. Bilet na mecz

worldcupticket
3. Warte Twej uwagi:
Typografia towarzysząca Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej RPA 2010: World Cup Typography: Paul Barnes, http://www.brictype.com/

Osobiście zachwycony jestem fontami z koszulek narodowych: Ghany, Niemców. Wychodzi na to, że są to fonty Olembe i Unity.
I tak dzień po dniu, czyli pomysłowy kalendarz rozgrywek

Prawdziwy fan tego sportu pieczołowicie wypełnia tradycyjny plan rozgrywek, o kolejne rezultaty spotkań. Kalendarz umieszczony na stronie Marca.com, jest za to inspirujący, sam w sobie.
Zestaw bardzo pięknych prac, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy: ESPN 2010 FIFA World Cup Murals
Zdjęcia, infografiki, plany rozgrywek, rysunki i nie tylko, czyli solidna dawka prac zainspirowanych Mistrzostwami w RPA
Grupa użytkowników Flickra: 2010 FIFA World Cup Inspired Art & Design
Jak w temacie (tapety, wektory i ikonki): 2010 FIFA World Cup Wallpapers,Vectors,Icons
Komercyjne imprezy, widowiskowy sport, więc i reklamy: Fifa World Cup 2010 Advertising
To co kochają graficy. Kilka wymownych palet kolorystycznych: World Cup Color
VII. Przecież to jeszcze nie koniec

Wczoraj odbyły się pierwsze dwa spotkania 1/4 finału. Jakim to wielkim zaskoczeniem było to, że Holandia wyeliminowała Brazylię!!! Dziś kolejne dwa mecze tej fazy rozgrywek.

To jeszcze nie koniec widowiska i mam nadzieję, że kolejne mecze dostarczą nam wszystkim wielu emocji. Wtedy, w tym oto miejscu pojawi się stosowna adnotacja.

About the author