Jakie rodzaje papieru stosuje się w fotoksiążce?

Papier jest jednym z najważniejszych elementów fotoksiążki, który – oprócz okładki – decyduje o jej końcowym wyglądzie. Ma także ogromny wpływ na jej żywotność, podatność na uszkodzenia i zabrudzenia oraz trwałość i jakość wydruku. Decydujący wpływ na to, jaki papier zostanie wykorzystany do stworzenia naszej fotoksiążki, ma oczywiście budżet, jakim dysponujemy. Najtańsze wydrukowane będą na zwykłym papierze, który zdecydowanie nie powinien być tu stosowany ze względu na słabą jakość, podatność na zniszczenia oraz blade kolory wydruku pozostawiające wiele do życzenia. Z tego powodu większość producentów ma w swojej ofercie inne, bardziej profesjonalne rodzaje papieru. Najczęściej wykorzystywany jest papier kredowy oraz fotograficzny. Sprawdźmy czym się różnią.

Papier kredowy

Jest to najczęściej stosowany w produkcji fotoksiążek rodzaj papieru. Jeśli chodzi o aspekty wizualne, jest on jasnokremowy, śliski i gładki. Występuje w dwóch wariantach: matowym i satynowym. Karty z takiego papieru są zadrukowane w specjalny sposób, gdyż tradycyjny druk atramentowy, a czasem nawet cyfrowy, rozmazuje się na tak śliskiej powierzchni. Dzięki temu możemy liczyć na wysoką jakość i trwałość wydruku. Papier kredowy odznacza się dość dużą grubością, co sprawia, że jest sztywny oraz odporny na uszkodzenia i zagięcia. Zastosowanie papieru kredowego pozwala na zamieszczenie w fotoksiążce dużej ilości kart – nawet do 130.

Papier fotograficzny

Ten rodzaj papieru uznawany jest za najlepszy i najbardziej profesjonalny, dlatego fotoksiążki stworzone przy jego wykorzystaniu są nawet o 30% droższe niż te drukowane na papierze kredowym. Przede wszystkim, na papierze fotograficznym zdjęcia nie są drukowane, lecz naświetlane, dzięki czemu charakteryzują się większą głębią i lepszym odwzorowaniem kolorów oraz dokładniejszymi przejściami tonalnymi. Jest on grubszy od papieru kredowego a zatem bardziej trwały, przez co jednak ograniczona jest liczba kart, jakie można zawrzeć w fotoksiążce – zazwyczaj ich ilość nie może przekroczyć 80.

Gramatura

Wpływ na jakość oraz wygląd fotoksiążki ma także gramatura papieru. Gramatura to wartość odnosząca się do ciężaru papieru, wyrażona w gramach na metr kwadratowy, co przekłada się także na jego grubość. Papier o gramaturze niskiej, czyli od 100 do 150g/m² to rozwiązanie najtańsze, a zrobiona przy jego wykorzystaniu fotoksiążka będzie najmniej trwała. Z drugiej strony odznacza się on lekkością, a więc nadaje się do fotoksiążek o zastosowaniu użytkowym, które będą eksploatowane na co dzień. Średnia gramatura, od 150 do 200g/m²) wystarczająca będzie w przypadku większości fotoksiążek – jej nie najwyższa cena idzie bowiem w parze z dość estetycznym wyglądem i trwałością, na tyle dobrą, by nadawała się na prezent lub upamiętnienie ważnej okazji. Najwyższa gramatura to ta powyżej 250g/m². Stosowana jest w produktach najdroższych, najbardziej ekskluzywnych, zamawianych na wyjątkowe okazje. Zapewnia największą sztywność kart i najlepszą trwałość.

About the author