Jak wybrać okładkę fotoksiążki?

Ogromne możliwości dzisiejszej techniki sprawiają, że przy zakupie fotoksiążki mamy nieskończone możliwości wyboru. Do jej produkcji można bowiem użyć niemal każdego materiału, jaki przyjdzie nam do głowy. Dzięki temu, nasza fotoksiążka jest spersonalizowana i idealnie odpowiada naszym wymaganiom zależnie od okazji, z jakiej ją kupujemy – bo przecież zupełnie inną fotoksiążkę zamówimy na chrzciny, a inną z okazji osiemnastych urodzin. Elementem, przy którego wyborze najbardziej możemy zaszaleć, jest okładka, gdyż to tutaj możliwe jest użycie wielu ciekawych, nietypowych materiałów i zdobień. Pomysłowość producentów nie zna jednak granic, dlatego poniżej przedstawimy najbardziej interesujące rozwiązania, nie zapominając jednak o tych standardowych, które wciąż cieszą się popularnością.

Dla tradycjonalistów

Dla tych, którzy cenią sobie tradycję, zapewne najlepsze będą standardowe okładki. Najbardziej popularne i najprostsze z nich to okładki kartonowe, wykonane oczywiście z grubego, prasowanego kartonu i zazwyczaj pokryte innym materiałem, jak np. eko-skóra czy płótno. Taka okładka może być gruba lub cienka (wtedy przypomina zeszyt), i zadrukowana wybranymi przez nas zdjęciami, pokrytymi specjalnym laminatem dla większej trwałości. Innym rodzajem okładki jest okładka gąbkowa, zrobiona ze specjalnej gąbki, która tak jak w przypadku kartonowej, pokryta jest innym materiałem. Tutaj jednak mamy znacznie większe pole do popisu przy doborze zdobień – możemy na niej bowiem umieścić grawer, relief, obszycia czy złocenia, dzięki czemu może ona wyglądać jak starodawna księga. Dość popularne są także okładki passe-partout, robione ze skóry lub winylu, na których przodzie umieszczone jest wybrane przez nas zdjęcie, udekorowane passe-partout, czyli ozdobną kartonową ramką. Tradycjonalistom z pewnością spodobają się też okładki drewniane. Są one najbardziej ekskluzywne, a co za tym idzie – najdroższe. Wykonuje się je z drewnianych, specjalnie lakierowanych płyt o grubości ok. 5mm, złączonych na grzbiecie kawałkiem skóry. Tutaj również możliwość doboru zdobień jest nieograniczona – możemy zastosować złocenia, metalowe wkładki czy grawer. Takie tradycyjne okładki świetnie sprawdzają się w jakichś bardziej doniosłych okazjach lub jako prezent dla osób starszych. Będą więc idealne na prezent dla babci czy dziadka, na tzw. „złote” i „srebrne” gody rodziców lub dziadków, czy po prostu jako wielopokoleniowa pamiątka rodzinna.

Dla nowoczesnych

Dla osób, które bardziej niż tradycję cenią sobie nowatorskie, nietypowe rozwiązania, producenci fotoksiążek również przygotowali szeroką gamę okładek. Jednym z bardziej nowoczesnych pomysłów jest okładka 3D, która, gdy założymy specjalne okulary, stworzy imitację trójwymiarowego obrazu. Jest to z pewnością efekt bardzo ciekawy, gdyż możemy na takiej okładce umieścić dowolnie wybrane zdjęcie, a następnie oglądać je w trójwymiarze. Równie interesujący efekt, zwany „szklaną taflą”, stworzy okładka z pleksi, wykonana z akrylowego arkusza o grubości 5 mm (barwnego, przezroczystego lub matowego), pod którym również zamieszczone jest nasze zdjęcie. Grzbiet oraz tył takiej okładki zrobiony jest ze skóry, eko-skóry lub winylu. Bardzo nowocześnie wyglądają też okładki z aluminium, których przód to aluminiowa blacha o grubości 4mm, a tył i grzbiet robi się ze skóry lub winylu. Dzięki możliwości grawerowania na aluminiowej blasze, jest to opcja dająca duże możliwości personalizacji. Takie nowoczesne okładki z pewnością będą dobrym prezentem dla osób młodych, szalonych, lubiących nowoczesny styl. Świetnie nadadzą się na pamiątkę osiemnastych urodzin, wieczoru kawalerskiego, panieńskiego czy studniówki.

About the author