Internetowa telewizja

Telewizja internetowa to kolejna forma pozyskiwania informacji oferowana przez internet. Jest odmiana telewizji, która używa za medium transmitujące mechanizmy dostępne w Internecie. Jest to alternatywa dla klasycznej telewizji. Powszechnie za telewizję internetową uznaje się stację telewizyjną, która udostępnia swoje programy telewizyjne poprzez strony www. W celu odbioru takich programów potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Niektóre jednak stacje umieszczają wszystkie materiały na www, wtedy wystarczy dostęp do internetu i przeglądarka z odpowiednimi dodatkami. Obecnie wyróżnić możemy cztery rodzaje telewizji internetowych. Po pierwsze stacje telewizyjne działające wyłącznie w Internecie. Po drugie mamy możliwość skorzystania z tradycyjnych stacji telewizyjnych, które dodatkowo udostępniają swój program również poprzez Internet.

Inny rodzaj, trzeci to tradycyjne stacje telewizyjne, które udostępniają swoje programy przez Internet na żądanie konkretnego użytkownika. Ostatnia, czwarta forma telewizji internetowej to tradycyjne stacje telewizyjne, które przygotowują specjalne materiały dostępne tylko przez internetową sieć. Istnieje wiele systemów używanych do transmisji sygnału telewizyjnego w Internecie. Przykładami są Windows Media, RealVideo, Quicktime/MPEG-4, Macromedia Flash Video, NSV oraz Theora. W Polsce większość popularnych stacji można już odbierać przez Internet. Nawet telewizja Polska udostępnia swoje materiały za darmo na serwisie internetowym. Szkoda tylko, że można je odbierać tylko w granicach naszego Państwa.

Taka usługa darmowej polskiej telewizji powinna być szczególnie nastawiona na osoby nie mieszkające w Polsce i nie mające zwykłego klasycznego dostępu do polskich stacji.

About the author