Kradzież sprzętu fotograficznego – jak jej uniknąć?

Aparaty fotograficzne (szczególnie te najwyższej klasy), mimo, że w ciągu ostatnich lat stały się bardzo łatwo dostępne, wciąż są łakomym kąskiem dla złodziei. Sprzęt fotograficzny to najczęściej małe urządzenia o dużej wartości, dlatego nie tylko łatwo je ukraść, ale stosunkowo szybko można je spieniężyć – te dwa czynniki decydują o ich niechlubnej popularności na czarnym rynku. Niestety, żyjąc w XXI wieku trzeba sobie uświadomić, że każdego da się okraść. Jedyne, co można zrobić, to utrudnić złodziejowi jego „pracę” z nadzieją, że w wyniku tego odstąpi on od prób kradzieży. W jaki sposób należy obchodzić się z aparatem, aby utrudnić kradzież sprzętu fotograficznego? O tym opowiemy już dziś w naszym serwisie.

Numer seryjny podstawą identyfikacji sprzętu

Najważniejszym znakiem, który mógłby poświadczyć o przynależności konkretnego urządzenia fotograficznego jest jego numer seryjny. Większość serwisów pośredniczących w handlu nimi wymaga, aby przy każdym ogłoszeniu publikować numery seryjne aparatów i obiektywów, dlatego nawet w przypadku kradzieży jego znajomość może ułatwić odnalezienie sprzętu. Ponadto jest on zapisany na dokumentach otrzymanych przy zakupie, dlatego w prosty sposób można dzięki niemu udowodnić, że jest się prawowitym właścicielem.

Numer seryjny jest zawsze naniesiony na tabliczkę znamionową na obudowie aparatu. Warto wykonać jej zdjęcie od razu po zakupie sprzętu, ponieważ ta forma zapisu informacji jest w tej sytuacji najskuteczniejsza i najpewniejsza.

Znaki szczególne

Zarysowania i otarcia obudowy aparatu, szczególnie jeśli jest on często używany, są wręcz niemożliwe do uniknięcia. Po pewnym czasie z pewnością się pojawią. O ile ze względów estetycznych nie jest to zjawisko korzystne, o tyle niektóre z nich mogą być charakterystyczne i z powodzeniem mogą posłużyć jako znaki szczególne. Jest to tym bardziej użyteczne, że numer seryjny może zetrzeć się z tabliczki znamionowej (lub może zostać celowo zniszczony). Je także zalecamy sfotografować, zarówno na początku użytkowania aparatu (jeżeli występują), jak i później w trakcie wykorzystywania go.

Można także umieścić na obudowie aparatu własne znaki szczególne, choć nie jest to popularna praktyka. Przykładem takich działań może być wygrawerowanie na korpusie inicjałów lub nawet całego imienia i nazwiska bądź to adresu strony internetowej – w ostatnim przypadku możemy mieć także nadzieję na uczciwość „znalazcy” lub osoby, która chciałaby kupić aparat.

Powyższe wskazówki to tylko niektóre z rad, dzięki którym można utrudnić kradzież sprzętu fotograficznego, a także zwiększyć szanse na jego odnalezienie w przypadku zagubienia. W następnym artykule przedstawimy kolejne porady, związane z bezpieczeństwem sprzętu w transporcie i przechowywaniu. Zapraszamy!

About the author