Od czego zależy jakość zdjęcia w fotoksiążce?

Aby zdjęcia, które umieszczamy w fotoksiążce wyglądały efektownie, muszą charakteryzować się pewną jakością. Trzeba być tego świadomym podczas wybierania ujęć w czasie składania fotoksiążki w programie, aby uniknąć późniejszego rozczarowania niezgodnością końcowego efektu z oczekiwaniami. Jest kilka czynników, od których zależy ich ostateczny wygląd i to właśnie im postanowiliśmy przyjrzeć się w tym artykule.

Po pierwsze – rozdzielczość zdjęcia

Rozdzielczość zdjęcia to zdecydowanie najważniejszy parametr determinujący jakość fotografii czy to na ekranie monitora, w formie odbitki, czy wydruku w fotoksiążce. Jest to ilość pikseli, czyli pojedynczych barwnych punktów, z których składa się zdjęcie. Im jest ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy kosztem większego rozmiaru pliku. Jeżeli ma ona wartość poniżej pewnej wartości krytycznej (zależnej od końcowego rozmiaru) każde powiększenie zdjęcia powoduje uwidocznienie pikseli, przez co obraz bardzo dużo traci na jakości i w zasadzie nie jest możliwe uzyskanie oczekiwanego rezultatu nawet dzięki zaawansowanej obróbce graficznej. Ten problem należy uwzględnić szczególnie w przypadku zdjęć pochodzących na przykład z Internetu, ponieważ samodzielnie wykonane zdjęcia mają najczęściej rozdzielczość wystarczająco dużą, by wydrukować je nawet w dużych formatach. Do uzyskania dobrej jakości fotografii w rozmiarze 10 x 15 cm potrzeba zdjęcia o rozdzielczości około 2 mpix, czyli rozmiaru zbliżonego do 1600 x 1200 pikseli. Gdy chcemy uzyskać większy wydruk, musimy mieć zdjęcie o większej ilości pikseli.

Po drugie – dopasowanie profilu barwnego

Aby zdjęcie zostało wydrukowane z właściwymi (czyli takimi samymi, jakimi widzimy u siebie na monitorze) kolorami trzeba zadbać, aby podczas obróbki był ustawiony taki sam profil barwny, jak w drukarce podczas wydruku. Jest to możliwe, ponieważ większość zakładów fotograficznych umożliwia pobranie ze swojej strony internetowej pliku zawierającego profil barwny, dzięki czemu można odpowiednio dopasować zdjęcie do naszych potrzeb i mieć gwarancję zgodności oczekiwań z efektem końcowym.

Po trzecie – jakość papieru

W niektórych przypadkach możemy mieć wpływ na stosowany w zamawianej fotoksiążce papier. Zazwyczaj jest to papier kredowy o wysokiej gramaturze, niektóre zakłady oferują też papier fotograficzny. Warto poważnie zastanowić się nad tym, który z nich wybierzemy. Papier fotograficzny najczęściej pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej niż w przypadku papieru kredowego jakości i trwałości wydruku, jednak na ogół jest nieco droższy.

About the author