Odszumianie fotografii

Fotografowanie to sztuka polegająca na utrwalaniu światła. Jednak w pewnych sytuacjach tego światła jest zbyt mało i wtedy musimy wspomagać się nie zawsze dostępnym dodatkowym oświetleniem lub “sztucznym” zwiększaniem możliwości aparatu, czyli czułości ISO. Ten drugi sposób jest stosunkowo skuteczny, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów w postaci lamp, jednak ma także swoje minusy – największym z nich jest zwiększenie szumu, czyli swego rodzaju zanieczyszczeń na zdjęciach, które są tym bardziej widoczne, im większej czułości matrycy użyjemy. Na szczęście, ten efekt możemy zmniejszyć lub nawet całkowicie zniwelować podczas późniejszej edycji zdjęcia w programie graficznym. W jaki sposób tego dokonać? Oto kilka wskazówek.

Fotografia o niewielkim zaszumieniu – filtry w programach graficznych

Podstawowym sposobem na usuwanie szumu są gotowe algorytmy w postaci filtrów odszumiających. Niemal każdy program do edycji zdjęć posiada wbudowane funkcje pozwalające na odszumienie fotografii w pewnym stopniu, zaś możliwości te możemy rozbudować za pomocą specjalnych, wyspecjalizowanych wtyczek do tych programów. Ich obsługa jest niezwykle prosta – po uruchomieniu filmu za pomocą suwaka i ewentualnego wyboru dodatkowych parametrów można szybko ustawić stopień odszumiania, obserwując zmiany w podglądzie na żywo. To skuteczny sposób na usunięcie stosunkowo niewielkiego zaszumienia. Trzeba bowiem pamiętać, że usuwanie szumu może powodować utratę ostrości fotografii.

Mocno zaszumione obszary – odszumianie kilkuetapowe

W przypadku fotografii o większym stopniu zaszumienia możemy usunąć zanieczyszczenia w sposób nieco bardziej precyzyjny. W tym celu trzeba skopiować warstwę, na której jest zdjęcie, i operować na poszczególnych obszarach. Przykładowo, jeżeli fotografujemy zachód słońca nad morzem, a na pierwszym planie chcemy uwiecznić ciemne skały, jest bardzo prawdopodobne, że ich powierzchnia będzie zanieczyszczona dużą ilością szumu. Dlatego na osobnej warstwie możemy usunąć szum używając powyżej opisanych filtrów z użyciem dużej intensywnosci, a następnie połączyć warstwy za pomocą maski lub wycinania w taki sposób, aby na oryginalne zdjęcie nałożyć jedynie “odszumione” skały. Nawet duża utrata ostrości nie będzie szkodliwa dla ich wyglądu, ponieważ ich powierzchnia i tak jest ciemna i jednolita, zaś “punktowe” stosowanie algorytmów odszumiających pozwala zachować szczegóły w najistotniejszych partiach fotografii.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z wykorzystaniem tego sposobu używać różnych intensywności odszumiania w poszczególnych częściach fotografii. Metodę tą można także powtarzać wielokrotnie, by uzyskać pożądany efekt końcowy.

Odpowiednio przeprowadzone odszumianie fotografii jest skutecznym sposobem na poprawienie wyglądu zdjęcia wykonanego przy zbyt słabym oświetleniu. Co więcej, ten proces jest w dużej części zautomatyzowany, dlatego nie wymaga dużych umiejętności i mogą go stosować nawet początkujący fotografowie.

About the author