Joomla Quick Tip: Spójność wizualna elementów graficznych templatki i doinstalowanych rozszerzeń

Otrzymuję trochę maili, w których prosicie o podstawową pomoc z zakresu uruchomienia strony w oparciu o System Zarządzania Treścią Joomla. Postanowiłem więc, że napiszę parę wskazówek dla każdego kto czuje się w temacie nogą. Dziś publikuję pierwszą dotyczącą uzyskiwania spójności w warstwie prezentacyjnej pomiędzy elementami graficznymi templatki i doinstalowanych rozszerzeń.

Są osoby, które lubią pisać, są ludzie, którzy pragną prowadzić własne strony, ale nie mają wiedzy z dziedziny grafiki i programowania. Co gorsza nie mają też kasy, by takie prace zlecić fachowcom. Na szczęście na dziś dzień nie trzeba prosić się już kumpla, który zna się na rzeczy, albo samemu siedzieć rok tracąc apetyt do działania, dłubać, czy odkładać kasę, aby zrealizować swoje marzenie o serwisie www.

Rzecz jasna teoretycznie wszystko to jest proste. Można w kilka sekund założyć bloga na darmowej platformie typu Blogger, czy WordPress. Można też zadbać o samodzielność i metodą prób i błędów, posiłkując się tutorialem zainstalować np.  Joomlę na wykupionym wcześniej serwerze. Nie można jednak liczyć na to, że nie będzie trzeba zdobywać wiedzy związanej z obsługą systemu, czy związanej z możliwością pojawienia się i rozwiązywania problemów.

Jeśli jednak Joomlę udało nam się uruchomić na serwerze, a wspomnianej wiedzy z grafiki i programowania nie mamy można skrócić sobie drogę przez mękę i zająć się publikowaniem, biorąc pod uwagę poniższe.

Wybierz templatkę z białym tłem dla  wyświetlania zawartości strony

Cmsy dość często trzeba rozszerzać. Programiści udostępniający rozszerzenia różnego typu, przygotowują wtyczki, które w części front-end zawsze będą wyglądać dobrze na białym tle. Jeśli więc nie masz wiedzy z dziedziny edycji elementów graficznych, nie znasz css’a, to wybierając białe tło dla wyświetlania elementów zawartości możesz być prawie pewien, że Twoja strona nie straci na walorach estetycznych.

Chodzi o to, że np. gdy wybierzesz stronę o tle zielonym najprawdopodobniej czeka Cię wiele grzebania w kodzie doinstalowanego systemu komentarzy, czy innego doinstalowanego dodatku, bądź wielu doinstalowanych rozszerzeń. Pamiętaj że same joomla tempates zapewniają spójny wygląd tylko dla tych elementów zawartości, które wyrzucane są przez czystą instalację Joomla.

Powyższa porada dotyczy nie tylko templatek darmowych. Zakup pięknej i płatnej templatki nie gwarantuje wcale spójności z rozszerzeniami jakie pragnie się doinstalować. No chyba, że wybierze się templatkę Joomla darmową, czy płatną, która gwarantuje support (tematyczny) akurat dla rozszerzeń jakie planuje się zainstalować.

Niespójność elementów warstwy prezentacyjnej dotyczy najczęściej kolorystyki ikonek (nawet tradycyjne wyrzucane przez Joomla ikonki drukuj, pdf na ciemnym tle nie wyglądają dobrze), belek nagłówkowych, buttonów, bulletsów itp.

About the author