Joomla podsumowanie roku

Ciężko jest dokonać obiektywnego wyboru najważniejszych dla społeczności Joomla wydarzeń w roku 2009. Na pewno istotny był fakt prężnego rozwoju samego cmsa, kilka pozycji książkowych i ukazanie się kilku rozszerzeń. W naszym podsumowaniu prezentujemy jedną, naszym zdaniem najlepszą templatkę, jedno najlepsze naszym zdaniem i dostępne za free rozszerzenie. Wtrącamy polskie akcenty. Wybieramy najlepszy naszym zdaniem klub templatkowy. Wybieramy blog roku, linkujemy najpraktyczniejszy artykuł i…zobaczcie sami.

Darmowa templatka Joomla – Afterburner

Standardowa templatka Joomla to około 155 KB. Nie bez przyczyny Afterburner reklamowana jest jako najszybsza na rynku, gdyż wartość paczuszki to zaledwie 55 KB. Prędkość ładowania nie idzie może w parze z fajerwerkami graficznymi jakie oferować by mogła template, ale plusów tej skórki jest znacznie więcej. Zoptymalizowana jest pod względem SEF, tak jak to w przypadku poprzedniej oddanej za free (RokWebify) jest łatwa w modyfikacji. Posiada aż 12 pozycji dla modułów, 8 wersji kolorystycznych, suckerfish menu.

Darmowe rozszerzenie joomla – K2 – produkcji teamu JoomlaWorks

Załoga Joomlaworks to dobrze znany w świecie Joomla team, który dał użytkownikom całkiem pokaźną ilość darmowych i płatnych rozszerzeń. Jednym z nich, stosunkowo świeżym jest komponent K2, którego zadaniem jest nadać Joomla przyjemnego, magazynowego stylu. K2 zasilone o szereg modułów płatnych i darmowych narzędzie potrafi zdziałać bardzo wiele. Menu z liczbą pozycji opublikowanych w kategorii, kalendarz, wbudowany system komentarzy, notka autorska w poście, łatwość dodawania mediów, to tylko niektóre z zalet tego rozszerzenia.

Polskie akcenty w światku Joomla

Theme Club Gavick to niewątpliwie duma narodowa dla osób zainteresowanych tym co się da wycisnąć z Joomla. Niewątpliwie ważną informacją dla użytkowników Joomla była w  roku 2009 nowa wersja katalogu stron Sobi, potężnego, łatwego w administracji i elastycznego narzędzia. Zaskakującym a jednocześnie ważnym akcentem, był w tym roku sukces składu Design-Joomla. Załoga wypuściła świetny, cieszący się dużym wzięciem katalog produktów Dj_Catalog. Załoga Design-Joomla wydała na świat także świetne wielokolumnowe poziome menu, a gdzieś w między czasie powstał sklep templatkowy http://joomla-monster.com

Klub Templatek Joomla – JoomlaXtc

Istnieje kilka klubów templatkowych, które z powodzeniem i równiutkim poziomem oraz stylem raczą fanów systemu Cms Joomla produktami wysokiej klasy za przystępne pieniądze. W tym roku niepodzielnie rządził RocketTheme, jednak świeżością, ciekawymi priorytetami i rozwiązaniami zaskoczyła nas załoga, wciąż jeszcze młoda stażem – JoomlaXtc. Nie dość, że ich rozwiązania graficzne prezentują się niezwykle okazale, posiadają oni potężną bazę rozszerzeń, która z Joomla i jej sztywnego układu contentu potrafi uczynić coś niepowtarzalnego i Joomli niepodobnego.

Ciekawostka – Templatka z parametrami

Coś wieki temu istniało w zapowiedzi strony zaragozzaonline, stało się faktem. Pod koniec roku 2009 załoga CompoJoom, która znana jest z jednego z najlepszych darmowych systemów komentarzy Joomla JoomlaComments wypuściła templatkę o nazwie Biggie Smalls. Templatka ta posiada ponad 100 opcji ustawień jakich użytkownik może dokonać, bez konieczności ingerowania w kod źródłowy plików skórki. Szkoda tylko, że rozwiązanie to zostało wypuszczone na licencji komercyjnej.

Wysypało Frameworkami

Nad frameworkiem pracuje RocketTheme, swojego  ma już  załoga Joomlart, a także Yootheme. Pierwszym ładnie promowanym frameworkiem był jednak ProjectFolk.

Strona/Blog Roku- http://www.joomlablogger.net

Użytkownicy WordPressa zwykli dzielić się wszelkiego rodzaju rozwiązaniami ze swoimi czytelnikami za sprawą blogów czy magazynów. Gorzej z wszelkiego rodzaju tipsami jest w społeczności Joomla. JoomlaBlogger zasługuje na wyróżnienie z tego względu, jak i za częste aktualizacje.

Artykuł/tutorial roku- Newsy społeczności

Osoby, które zdecydowały się prowadzić swoje strony w oparciu o System Zarządzania Treścią Joomla mają do dyspozycji NewsFeeds, są również rozszerzenia otwierające użytkownikom drogę do publikacji materiałów na stronie. Ciężej jest z przydatnymi linkami zewnętrznymi do ciekawych materiałów tematycznych odnalezionych w sieci. Użytkownicy CMS Joomla mogli do pewnego czasu pozazdrościć takiego rozwiązania użytkownikom WordPressa. Wszystkim, którzy chcą, aby w obrębie ich strony (np. w panelu bocznym), istniała możliwość dodawania newsów przez osoby odwiedzające stronę z pomocą przychodzi tutorial ze strony http://www.tripwaremagazine.com dotyczący uruchomienia Community Link Feeds w Joomla.

Haczyki, Nagłówki ze 157 źródeł- start.joomlaworks.gr

Drugi raz wyróżnienie leci w kierunku JoomlaWorks. Jak w tytule, solidna porcja newsów ze 157 źródeł podzielonych na kategorie: oficjalne, blog, etc.

Podsumowując, szał wokół tworzenia frameworków, wzbudził w nas największą ciekawość i najbardziej utkwił nam w pamięci patrząc na to co w ubiegłym roku działo się w kręgach Systemu Zarządzania Treścią Joomla.

About the author