Jak dbać o fotoksiążkę?

Fotoksiążka jest świetną pamiątką z chwil i wydarzeń, które są dla nas szczególnie ważne. Mimo, że nie ma wielkiej wartości materialnej, najczęściej stanowi dla nas cenny przedmiot pod względem sentymentalnym. Dlatego, by zachowała swój estetyczny wygląd przez długi czas, powinniśmy o nią odpowiednio zadbać. Jak chronić fotoksiążkę przed różnego rodzaju zagrożeniami? Oto kilka wskazówek.

Odpowiednie warunki przechowywania

Fotoksiążka jest przedmiotem, po który sięgamy stosunkowo często, dlatego chcemy mieć ją „pod ręką”. Z tego powodu, popularnym sposobem jej przechowywania jest umieszczenie jej na półce lub regale wraz z innymi książkami i albumami, nie przejmując się oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład temperatura czy nasłonecznienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo wysokiej jakości materiałów, z których wykonuje się fotoksiążki, nieodpowiednie warunki przechowywania mogą mieć bezpośredni wpływ na ich trwałość i estetykę. Duże nasłonecznienie może powodować blaknięcie okładki (a czasem nawet zdjęć wewnątrz fotoksiążki), zaś podwyższona w ten sposób temperatura często prowadzi do sklejania się stron i w konsekwencji szybkiego niszczenia się fotografii. Z tego powodu zaleca się przechowywanie fotoksiążki w możliwie zacienionym miejscu o temperaturze zbliżonej do pokojowej.

Szkodliwa dla stron fotoksiążki jest także nadmierna wilgoć. O ile nie zdarza się ona zbyt często w pokojach, o tyle nie radzimy umieszczać albumiku na przykład w piwnicy lub chłodnym składziku w rogu niezbyt dobrze zaizolowanego budynku, a także w łazience czy kuchni, gdzie często jest duża ilość pary wodnej. Papier kredowy (a także inne rodzaje papieru, na którym drukuje się fotoksiążki) jest higroskopijny, czyli pochłania wodę z powietrza. Trzeba pamiętać, że nawet najwyższej jakości druk cyfrowy nie jest w stanie przetrwać długo w zbyt dużej wilgoci. Ponadto zawilgocenie stron fotoksiążki może doprowadzić do ich sklejania, a w skrajnym przypadku do powstania pleśni, która uczyni fotoksiążkę całkowicie bezużyteczną.

Etui jako forma zabezpieczenia zdjęć

Dla tych, którzy chcą w szczególny (a przy tym wyjątkowo estetyczny) sposób zabezpieczyć swoją fotoksiążkę przed działaniem czynników zewnętrznych, producenci przygotowali ciekawy produkt – etui na fotoalbum. Mimo, że z założenia nie jest ono przeznaczone dla fotoksiążek, lecz właśnie dla fotoalbumów, dzięki dużej różnorodności rodzajów i rozmiarów z pewnością sprawdzi się świetnie także jako ochrona dla fotoksiążki (wielu producentów nie rozróżnia tych dwóch produktów, jednak naszym zdaniem różnice między fotoksiążką a fotoalbumem są istotne i dlatego należy traktować je jako różne rodzaje albumów). Tego rodzaju etui zapewnia pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także bardzo elegancko wygląda i ułatwia transportowanie fotoksiążki w razie potrzeby. Producenci umożliwiają też pełną personalizację jego wyglądu, oferując dokładnie ten sam wachlarz możliwości dekoracyjnych i wykończeniowych, co w przypadku okładek fotoksiążek i fotoalbumów.

Czyszczenie fotoksiążki

Podczas przeglądania albumiku może zdarzyć się, że na stronach pojawią się pewne zanieczyszczenia, jak na przykład kurz lub tłuszcz przeniesiony na palcach. Odradza się ścieranie ich „na mokro”, ponieważ, jak już wspominaliśmy, woda źle oddziaływa na papier oraz druk. Tym bardziej szkodliwe mogłyby okazać się różnego rodzaju środki chemiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie miękkiej, suchej ściereczki, pędzelka lub kłębka waty, w skrajnych przypadkach nasączonej odrobiną wody z niewielką ilością alkoholu.

To już wszystkie wskazówki o tym, jak dbać o fotoksiążkę. Mamy nadzieję, że dzięki nim Wasza pamiątka będzie służyć Wam przez bardzo długi czas, zachowując swój piękny wygląd i ogromną wartość sentymentalną.

About the author