Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotoalbumu?

W naszym serwisie wspominaliśmy już wiele razy o tym, jakie zalety ma fotoalbum i dlaczego warto zdecydować się na takie właśnie albumy pamiątkowe jako formę przechowywania wspomnień. Jednak fotoalbum fotoalbumowi nierówny i nie każdy z nich sprawdzi się tak samo dobrze. Mimo, że zazwyczaj różnią się drobnymi iż pozoru nieistotnymi szczegółami, w rzeczywistości to właśnie one decydują o tym, czy będziemy zadowoleni z produktu, czy nie. Dlatego w dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić te cechy fotoalbumów, na które warto zwrócić uwagę podczas jego zamawiania.

Rodzaj okładki

Okładka jest tym, co widzimy jako pierwsze biorąc album pamiątkowy do ręki. Nie dziwi zatem fakt, że jej wykonanie stanowi jedną z ważniejszych składowych wypływających na zadowolenie z produktu. I nie chodzi tu wyłącznie o estetykę, ponieważ jest to sprawa dość oczywista. Równie ważnym czynnikiem jest typ okładki – do wyboru mamy różne wersje, począwszy od tych wykonanych z papieru fotograficznego, poprzez kartonowe (z dodatkowym obiciem lub bez), aż do drewnianych, skórzanych, akrylowych lub nawet z elementami metalowymi. Każda z nich ma swoje zalety, lecz także różną trwałość. Pamiątkowy album to coś, co powinno wytrzymać długie lata, dlatego warto zdecydować się na bardziej wytrzymałą okładkę (co najmniej z kartonu pokrytego eko-skórą lub winylem).

Rodzaj papieru

Kolejną ważną sprawą jest rodzaj papieru stosowanego w fotoalbumie. Niektórzy producenci w tańszych wersjach swoich produktów stosują zwykły papier o dość niskiej gramaturze. Aby fotografie odpowiednio się prezentowały, najlepiej jest wybrać lepsze odmiany – jeśli chodzi o odwzorowanie fotografii, świetnie sprawdza się papier kredowy, matowy lub satynowy. Niektórzy spośród producentów oferują także papier fotograficzny – jest to najlepsze rozwiązanie, tym bardziej, że zdjęcia są na nim nie drukowane, ale naświetlane, a dzięki temu uzyskują jeszcze większą głębię kolorów i dokładniejsze przejścia tonalne.

Sposób łączenia stron

Nie wszyscy producenci stosują rozróżnienie na fotoksiążki i fotoalbumy w zależności od sposobu łączenia stron. To ważne, ponieważ wynika z tego wiele użytkowych cech albumu. Gdy album pamiątkowy jest łączony w sposób „książkowy”, może być ich więcej, lecz niemożliwe jest rozłożenie ich całkowicie na płasko. To z kolei umożliwia „albumowa” metoda składu albumu, kosztem mniejszej ilości kart i zazwyczaj wyższej jego masy.

Mamy nadzieję, że artykuł ten przybliżył nieco to, na co zwrócić uwagę podczas wyboru pamiątkowego albumu na zdjęcia. To ważne, by właściwie wybrać jego parametry, ponieważ tylko dzięki temu można najlepiej dopasować go do swoich wymagań.

About the author