Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Sezon ślubny rozpoczyna się już na dobre. Najwyższy więc czas, aby wszyscy ci, którzy w najbliższych, letnich miesiącach zamierzają zawrzeć związek małżeński, zastanowili się nad wyborem fotografa, który uwieczni tę wyjątkową uroczystość. Ślub to dla Młodej Pary wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne – nic więc dziwnego, że chcą je mieć dopracowane do perfekcji. Dzień ślubu szybko się jednak kończy, a to co po nim pozostaje to wspomnienia i… zdjęcia. Te, zaprezentowane w formie pięknego albumu, są wspaniałą pamiątką na długie lata, do której wciąż wraca się ze wzruszeniem. Aby jednak ślubne fotografie wyszły idealnie i pokazały prawdziwe emocje towarzyszące temu uroczystemu dniu, musi wykonać je prawdziwy specjalista. Dowiedzmy się zatem, na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego, by przez kolejne lata móc cieszyć się wspaniałą pamiątką.

Ustal budżet i oczekiwania

Większość Młodych Par w pierwszej kolejności bierze pod uwagę kryterium bardzo prozaiczne, lecz często decydujące – budżet, jaki można rozdysponować. Ceny tego typu usług wahają się od bardzo niskich do znacznie wygórowanych, stąd na rynku możemy znaleźć oferty od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Na samym początku należy więc zrobić dokładne rozeznanie aby nie przepłacić bądź w ramach oszczędności nie zmarnować szansy na wspaniałą pamiątkę. Trudno jest znaleźć ofertę dobrego, doświadczonego fotografa poniżej 1500 zł – w końcu sprzęt fotograficzny i całodzienna praca muszą swoje kosztować. Optymalna cena waha się zatem w granicy 1900 – 4000 zł oczywiście w zależności od tego, co wchodzi w skład takiej usługi. Następnie Młoda Para musi zastanowić się, na jakiego rodzaju zdjęciach im zależy, z jakich elementów ma się składać reportaż ślubny i w zależności od tego wybrać odpowiednią ofertę. Należy ustalić, czy fotograf ma być obecny od samego początku – od przygotowań, czy może dopiero na mszy świętej. Trzeba dowiedzieć się, co wchodzi w skład usługi, ile zdjęć jest na płycie, czy za album z wydrukowanymi zdjęciami trzeba dodatkowo zapłacić, czy dojazd jest wliczony w cenę, czy trzeba opłacić nocleg.

Sprawdź talent i doświadczenie

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto obejrzeć w Internecie zdjęcia światowej sławy fotografów ślubnych – z pewnością znajdziecie ich mnóstwo. Dzięki temu będzie można sprawdzić, jak wyglądają profesjonalnie wykonane reportaże ślubne, a także znaleźć inspirację dla własnej sesji. Dopiero z takim przygotowaniem należy zabrać się za szukanie fotografa na własny ślub. Dobrze jest tu skorzystać z rad znajomych, którzy brali niedawno ślub i mogą kogoś polecić. Poproście ich o pokazanie zdjęć ze ślubu, o opinię na temat fotografa i współpracy z nim. Jeśli wybór fotografa w ten sposób nie jest możliwy, należy dokładnie przeszukać internet, strony internetowe czy blogi fotografów. Na tym etapie szczególną uwagę powinno się zwrócić na zdjęcia z kościoła, które pozwalają najbardziej zweryfikować umiejętności fotografa, a także na różnorodność par w galerii, co pozwoli określić jego doświadczenie. Po znalezieniu odpowiedniego fotografa w sieci, należy umówić się z nim na spotkanie, podczas którego przyszła Para Młoda oglądnie portfolio kandydata, zada mu najważniejsze pytania i pozna szczegóły współpracy. Gdy spotkanie okaże się owocne, zawsze należy zwieńczyć je podpisaną umową, która zagwarantuje, iż wybrany fotograf wywiąże się z zawartych z Młodą Parą ustaleń.

About the author