Kiedy darmowy szablon www, kiedy płatny, kiedy własny?

Takie dylematy targają osobami, które otwierają strony www. Z podejmowaniem decyzji wcale nie jest łatwo. Od wielu lat kopię w szablonach stron internetowych, więc postaram się przekazać swoje uwagi w tym temacie.

Postawienie na darmowy szablon na bloga, stronę www

Decydując się na darmowe szablony na blogi należy zwrócić uwagę na źródła z jakich pochodzą i zdecydować się na szablony , które są w wielu miejscach polecane, pochodzące z długo istniejących stron, od sprawdzonych deweloperów. Jest jeszcze lepsze wyjście.

Najlepiej jest założyć klapki na oczy i zdecydować się na szablon dostarczony w pakiecie instalacyjnym systemu cms. Dlaczego?

1. Szablon ten nie znalazł się w paczce instalacyjnej Systemu Zarządzania Treścią z przypadku.

2. Szablon ten będzie aktualizowany podobnie jak sam system (obie czynności leżą w interesie twórców systemu CMS).

3. Szablon taki będzie prościej zmodyfikować, gdyż większość tutoriali dotyczących przerabiania gotowych szablonów bazuje na dostarczanych w systemowych standardach szablonach.

4. Łatwiej będzie uzyskać pomoc techniczną, bo szablony takie są powszechnie znane.

Kiedy nie należy decydować się na szablon darmowy?

1. Kiedy blog jest blogiem firmowym i użycie darmowego szablonu może podważać wiarygodność bloga (wyobrażacie sobie oficjalny blog banku na bazie darmowego szablonu?).

2. Kiedy na stronie internetowej będą zachodzić operacje finansowe (wtedy szablon jak i wtyczki powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła). Darmowych szatek nie powinno się stosować np. na stronach firm hostingowych.

3. Kiedy wygląda to komicznie (np. blog bardzo bogatej marki).

4. Kiedy do uruchomienia strony potrzeba specyficznych rozszerzeń zmieniających przeznaczenie systemu cms, kiedy strona ma być katalogiem, serwisem sprzedającym mp3, systemem rezerwacji itp.

5. Kiedy od budowy szablonu oczekuje się mnogości funkcji jakie wnoszą z sobą nowe wersje popularnych Systemów Zarządzania Treścią.

6. Kiedy serwis przynosi dochody, a możliwości jakie daje szablon przestają być wystarczające.

7. Kiedy chcemy nadążyć za dostosowywaniem się do wymogów webowych.

O darmowych szablonach dostarczonych w pakietach wraz systemami cms jako skórki domyślne mówi się, że są zbyt proste, zbyt powszechne. Warto podarować sobie tego rodzaju myślenie, bo potem się tego żałuje.

Wykorzystanie szablonów wielokrotnej sprzedaży

 

Płatne szablony stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób otwiera strony w celach zarobkowych i najczęściej otwierają ich one kilka w ciągu roku. Po roku zamykają strony www słabo rokujące i otwierają następne. Używanie szablonów wielokrotnej sprzedaży pozwala zmniejszyć koszty związane z uruchamianiem stron.

Przeczytaj o tym, jak wybrać płatny szablon na stronę www.

Kiedy warto skorzystać z kupnych szablonów?

1. Kiedy potrafimy je edytować od strony graficznej i po stronie kodu.

2. Kiedy idealnie pasuje nam i od strony wizualnej i od strony funkcjonalnej pod tematykę strony, a ta nie jest projektem wielce zobowiązującym.

Kiedy nie powinno się korzystać z szablonów wielokrotnej sprzedaży?

1. Kiedy serwis www wytrzymał próbę czasu, wyklarował się jego styl i uwydatniły się cechy funkcjonalne jakich trzeba mu nadać w sferze prezentacyjnej.

2. Kiedy oferujemy usługi związane z tworzeniem stron www, a w naszym portfolio jest bardzo mało prac.

3. Kiedy nasza strona jest stroną biznesową i stać nas na zapłacenie za zlecenie prac projektowych.

4. Kiedy zauważyliśmy, że z zakupionego szablonu (z jakiego korzystamy) w niezmienionej formie korzysta wiele stron.

Trzeba pamiętać, że zdecydowanie się na wykorzystanie płatnego szablonu www bardzo często nie załatwia sprawy. Trzeba mieć dużo szczęścia, by nie zgłaszać pretensji co do jego elastyczności.

Rynek zasobów sprzedaży wielokrotnej daje bardzo wiele do wyboru. Z zasady wiadomo, że najchętniej chciałoby się połączenia funkcjonalności i fragmentów wizualnych z kilku interesujących szablonów w jednym upatrzonym i zakupionym.

Wielu autorów stron decyduje się na frameworki, które z zewnątrz nie świecą wysmakowaną grafiką, za to posiadają rozbudowany panel administracyjny dzięki, któremu w łatwy sposób można dokonywać korekt w funkcjonalności prowadzonych stron.

Szablon szyty na miarę, szablony www na zamówienie

Jeśli tylko ma się przyzwoite umiejętności i czas to w każdej sytuacji najlepszy będzie szablon autorski. Co oczywiste, szablon www napisany od podstaw jest też najlepszym wyjściem, w przypadku gdy dysponujemy odpowiednią ilością gotówki.

Kiedy nie warto decydować się na szablon www zaprojektowany na wyłączność?

1. Kiedy nie wiemy czego chcemy, co to ma być, jak ma wyglądać.

2. Kiedy może być to wydatkiem nieuzasadnionym (np. niewielka stronka prywatna, z którą nie wiadomo co będzie i jak długo wytrwa).

3. Kiedy mamy niewiele środków pieniężnych i musimy skorzystać z usług najtańszych (niedoświadczonych) projektantów.

Tak naprawdę to tylko współpraca z właściwymi ludźmi albo fachowe umiejętności własne idące w parze z byciem konkretnym i zdecydowanym człowiekiem wróży prawie pełnie sukcesu w przypadku szablonów na wyłączność. Prawie, bo nie ma stron i szablonów idealnych. Niemniej jednak, tylko korzystanie z szablonów autorskich sprawia, że mamy w nich wszystko to, czego nam potrzeba.

About the author