Patenty na ciekawe wstępy wpisów

Wstęp, intro, podgląd. Zwał to jak zwał. Dobrze jest mieć sznyt do konstruowania tytułów i zaciekawiających treści wprowadzeń. Wstępy mają też na blogach, stronach i portalach swoje charakterystyczne pozycje, które z kolei mają swój układ. Poza tytułem, zwięzłym tekstem wprowadzającym, i zdjęciem, elementami jakie wyświetlają się we wstępach są: data, autor, kategoria, liczba komentarzy,  tagi, przyciski umożliwiające przesłanie postu do: Blipa, Buzza, Twittera, FaceBooka itp. Poniżej przedstawiamy kilka, naszym zdaniem inspirujących przykładów wprowadzeń.

1. Patent z bloga: blogof.francescomugnai.com

 

Bardzo soczysty wstępniak, być może za wysoki, ale piękny. Linię nagłówkową od lewej wypełniają: data wpisu, awatar autora wpisu i tytuł wpisu. Pod nimi od lewej widzimy: miniaturkę zdjęcia użytego w artykule, po prawej: informacje o autorze, kategorie do jakich został przypisany dany post, tagi wpisu, przycisk RT, oraz informacje o ilości komentarzy do wpisu. Wstępy pozbawione są treści wprowadzającej. Pod opisaną zawartością znajduje się już wyłącznie odnośnik kierujący do pełnej zawartości posta.  Wyciągnięcie do wstępniaków tagów, kategorii, awatara autora, utworzyło użytkownikom dodatkowe pola nawigacyjne.

2. Patent z bloga: webexpedition18.com

 

To samo tyczy się zaprzyjaźnionego bloga webexpedition18. Jednak w tym przypadku linia nagłówkowa została odchudzona z graficznej prezentacji daty wpisu oraz awatara autora posta. Dodana została za to tak ważna dla czytelnika informacja jak wstęp przygotowanego wpisu. Colaja zrezygnował także z notki autorskiej, nie umieścił też we wstępie wpisu ilości komentarzy i buttonów „Dodaj do…”.

3. Zrzut ekranowy podglądu wstępu artykułu jednej z wielu świetnych templatek autorstwa JoomlaXtc

 

Poprzednie dwa przykłady dotyczyły funkcjonujących w oparciu o WordPressa blogach. Ten przykład bazuje na zrzucie ekranowym z demo jednej z templatek dla Joomla autorstwa JoomlaXtc. Co my tu mamy? Licząc od góry, najpierw wyświetlony zostaje obrazek upiększający artykuł. Tuż pod nim znajduje się tytuł artykułu, wstęp artykułu oraz odnośnik „read more”. Niby standard, ale nie dla wstępów wyświetlanych  klasycznie przez Joomla (com_content). Warto zwrócić uwagę na to gdzie znajduje się zapis o dacie i autorze materiału. Pięknie!

4. Patent z bloga: slodive.com

 

Ten układ wstępów postów zrobił swego czasu furorę na blogach aspirujących do stylu magazynowego i bardzo szybko przeszedł on do klasyki. Tytuł posta, wyróżniona data, autor i kategorie, wstęp oraz link „więcej”, ilość komentarzy zostały „rzucone” do prawej. Lewą stronę wypełnia miniatura zdjęcia zazwyczaj 200X200 px. Seksownie i czytelnie, z dużą ilością białej przestrzeni.

5. Patent z themeflash.com

 

Kolejny inspirujący przykład bazujący na tworze jakiego serce stanowi WordPress. Tym razem od lewej mamy: datę wpisu, ilość komentarzy, kategorię wpisu i jego autora. Informacje te następują po sobie w pionie. W części środkowej znajduje się przygotowany obrazek. Przygotowany, gdyż naniesiono na niego graficznie, tytuł wpisu. Dopiero po prawej stronie znajdują się takie dane jak: tytuł posta i wyróżniony, pisany pochyloną czcionką wstęp artykułu i odnośnik „czytaj więcej”. Wygląda to dość ciekawie. Wstęp zawiera dużą ilość białej przestrzeni i wyróżnione kolorystycznie odsyłacze.

6. Patent z bloga: inspiredm.com

 

W powyższym przykładzie obrazek przypisany do posta znajduje się nad jego tytułem. Ten z kolei poprzedzony jest jeszcze linijką, w której znajdują się dane takie jak: kategoria artykułu, ilość komentarzy i data artykułu. Tytuł oddzielony jest poziomą linią i dość spora przestrzeń dzieli go od wstępu artykułu. Pod wstępem, w widocznym miejscu, znajduje się odnośnik „read more”.

7. Patent z fuelyourcreativity.com

 

Przykład powyższy, zdecydowanie stosowany jest na dużych stronach internetowych, magazynach, gdzie na frontpage, wyrzucić trzeba masę istotnych wiadomości z różnych kategorii, często tak zróżnicowanych tematycznie, że nie jest wskazane puszczenie ich jednym strumieniem. Wstępu tego typu nie zajmują tyle przestrzeni w poziomie i w pionie. Tak jak na powyższym zrzucie ekranowym widać, intro posta składa się z miniatury zdjęcia, tytułu, daty, nazwy kategorii i subtelnie umieszczonej ilości komentarzy.

8. Patent z thenetsetter.com

 

Wielki nagłówek, duża czcionka we wstępie, duże odstępy pomiędzy wszystkimi składowymi przypadającymi na wprowadzenie. Bardzo czytelny przykład.

9. Patent z webdesignledger.com

 

Soczysto-krwisty przykład. Data, kategoria i liczba komentarzy sąsiaduje z podłużną miniaturą do wpisu. Pod nimi znajduje się linia dedykowana autorowi postu. Dopiero pod nią znajduje się wstęp, a pod nim, wyrównany do lewej odnośnik „Continue Reading”.

Podsumowując, z powyższych przykładów wynika jak ważne są takie elementy jak biała przestrzeń, wyróżnione kolorystycznie odsyłacze, jak bardzo czytelność i atrakcyjność posta zwiększają fotografie.

About the author