Fotograficy i graficy w hip hopie obecni

Znajduję najmniej 10 dowodów na to, że wszystkie elementy kultury hip hop niosą w sobie pozytywne przesłanie i wartości. Poniższy jednak wpis traktuje o sylwetkach fotografików i grafików -designerów, ilustratorów z jakich pracami zetknąłem się właśnie dzięki wieloletniej obserwacji poszczególnych elementów kultury hip hopu.
1. Marcin Szambelan

Na jego prace trafiłem dzięki temu, że byłem użytkownikiem prężnie rozwijającego się Vortalu Pure Hip Hop. Design jego autorstwa naprowadził mnie na jego świetne prace z dziedziny fotografii koncertowej i pstryknięć na potrzeby promocyjne związane m.in. z bieżącymi wydawnictwami płytowymi z gatunku polski rap. W jego portfolio znajdziecie foty m.in. Mesa, 2CZTERY7, Plny Textylia , Numera Raz, Warszawskiego Deszczu. Są także świetne zdjęcia wykonane na potrzeby kalendarza wytwórni Wielkie Joł. Prace, które aktualnie widnieją na stronie Marcina Szambelana, są kroplą w morzu wśród tych, jakie miałem przyjemność oglądać przez grube lata.
2. Patryk Skoczylas (Diox)

Znany freestylowiec, na którego fotografie wpadłem dzięki ostatniej ukazującej się swego czasu w druku pozycji Magazyn Hip Hop. Zaskoczyło mnie to, że jest artystą multiwalentnym i poza rapem, pojedynkami wolno-stylowymi, zajmuje się także fotografią i grafiką komputerową.
3. Hinok

Porządny grafik, którego kolejne prace mam przyjemność cały czas poznawać dzięki temu, że jestem obserwatorem strony lubuskihiphop.com. Robi świetne, stylowe, detalistyczne rzeczy. Prowadzi również bloga, na którym pojawiają się notki z hip hopowego kręgu. Polecam zerknąć na lubuskihiphop.com. Świetny projekt jego autorstwa.
4. Zbir

plakatbreak

Graficiarz, z którym miałem przyjemność zrobić wywiad na potrzeby nieistniejącej już [istnieje samo archiwum w subdomenie], mojego skromnego autorstwa strony rytmulicy.pl. Skromny, pamiętający o korzeniach, stylowy, mający swoje początki w graffiti i przede wszystkim nadal grafficiarz.

Wywiad: Old Schoolowy Radykał ZBIR. O przeszłości i przyszłości graffiti
5. Forin (projektowanie org)

Drumz_front

Kto nie zna składu projektowanie.org, ręka do góry? Forin i cała załoga mają niezmiernie wielki wkład w rozwój polskiej kultury hip hop, jeśli o elementy wizerunkowe, takie jak plakaty, logotypy, poligrafia na rzecz muzycznych CD i projektowanie stron www chodzi. Forin, graficiarz i grafik, ma w swoim portfolio logo Kalibra 44 (sławetne K44), okładki płyt O.S.T.R’a i duuuużo dużo więcej nie mniej ciekawych pozycji. Zachęcamy do odwiedzenia żółciutkiej strony www.projektowanie.org, jak i do zerknięcia na personalne folio Forina w serwisie digart: http://forin.digart.pl/digarty/
6. Dariusz Frączyk

Stali czytelnicy Magazynu Hip Hop zwrócili pewnie uwagę na świetnie prezentujące się, zajmujące całe stronice reklamy marki Jigga Wear. To właśnie Dariusz Frączyk je poczynił i stanowią one podstawy do zapoznania się z jego imponującym pod względem jakości portfolio.
7. Jan Kriwol

Na zdjęcia Jana Kriwola trafiłem za sprawą tego, że byłem niezmiernie ciekaw kto to sieknął sesję na potrzeby jednej z poprzednich płyt Tedego. Fotograf wywodzi się z ruchu deskorolkowego (co w przypadku fotografów związanych jakoś ze środowiskiem hip hopowym jest dość typowe, może to za sprawą tego, że sk8 to trudny, ale wdzięczny do pstrykania klimat). Oprócz sesji dla Tedego robił też zdjęcia dla Nike, Quicksilvera, Reeboka.
8. Piotr Sikora

Sikora

Mistrz. W jego portfolio znajdziecie i celebrytów i ciekawe postaci z rapowego światka. Wymienić? Kobe Bryant, Justin Timberlake, P Diddy, 50 Cent, Lil Wayne, Busta Rhymes, Snoop Dogg, Black Eyed Peas. Jak na fotografa przystało prowadzi fotobloga: http://www.piotrsikora.com/new/diary.php
9. Paweł Fabjański

Nie wiem czy jest ktoś kto interesuje się fotografią, a nie miał przyjemności odwiedzić portfolio Pawła Fabjańskiego? Jego poczynania obserwuję od wielu lat. Bardzo podobały mi się jego fotografie związane z deskorolką, uwielbiam jego fotografie w tematyce hip hopowej, a jego twórczość z ostatniego okresu po prostu wbija mnie w ziemię. Więc jeśli jest ktoś, kto na stronie www Fabjana nie był, a lubi oglądać dobre zdjęcia, czy też zastanawiał się może kiedyś kto maczał palce np. w kampaniach reklamowych (fotograficznej ich części) Reportera, tych z udziałem Ebiego Smolarka, bądź też ostatnio- związanej z potrzebą konsumenta objawioną nad palmą, zachęcam do odwiedzenia strony autora.
1o. Marszull

marszull

W leksykonie hip-hopowym „Beaty, Rymy, Życie”, dwie trzecie zdjęć jest jego autorstwa. Pewnie słyszeliście o wystawie hip hopowych prac jakie są jego dziełem? W każdym razie, swego czasu, było o niej głośno.
11. Wojtek Antonów

wzr

Tak się jakoś przyjęło, że Sk8 traktowane jest jako dodatkowy element kultury hip hop w Polsce. I niech będzie, podobne jak szereg zajawek sportowych typu uliczna koszykówka, sporty ekstremalne, zośka, nawet walkom bokserskim i galom konfrontacji sztuk walk niech ten hip hop towarzyszy. Ale, sami powiedzcie. Ile to już lat Wojtek Antonów raczy nas zdjęciami uwieczniającymi deskorolkowe wyczyny? I pokłony mu za to. Wpadajcie na fotobloga: http://wzrr.ownlog.com/
12. Zbyszek Niedziałek

Zaklinam Was. Zerknijcie na jego portfolio. Tam znajdziecie galerię świetnej fotografii portretowej. W rolach głównych m.in: Onar, Eldo, Tede, WSZ, CNE, Matheo, Numer Raz, Sokół, Dj 600 V, Małolat, Płomień 81 itd. Są i zagraniczne gwiazdy takie jak: Kurtis Blow i Dj Premier. Zobaczcie sami.
13. Konrad Lang

Fotografik związany z wytwórnią Wielkie Joł. Masę jego fotek można znaleźć na oficjalnym fotoblogu załogi Wielkiego Joł.
14. Radek Drutis

Zaprojektował ładnych kilka okładek dla wydawnictw artystów ze stajni Stones Throw. Radek Drutis jest z pochodzenia Polakiem, aktualnie zamieszkującym w Stanach. Zachęcamy do odwiedzenia jego profilu w serwisie Myspace, gdzie można obejrzeć okładki jego autorstwa.
15. mOsk

mosk

W przybliżeniu od dwóch lat, na wszelkich stronach i blogach rozsianych po całym świecie, a poświęconych grafice komputerowej trwa prawdziwy szał na puncie jego prac. Fakt, portfolio masakruje, budzi wielki respekt. Mosk zajmuje się rysunkiem, graffiti, fotografią i grafiką komputerową (2d, 3d). Idąc w stronę czysto hip-hopową z pod jego ręki wyszły takie prace jak: design mhh.pl, pszczyńskirap.com. Jeśli nie widzieliście nadruku na koszulkę ecko unltd <- Kliknijcie koniecznie. Jest to jedna z wielu nieziemskich prac Macieja Mizera ukrywającego się pod pseudonimem ‚mOsk’.
16. Zgrywus

Młody człowiek, który odpowiedzialny był za projekty graficzne wytwórni Wielkie Joł. Zajmował się i być może nadal zajmuje projektowaniem odzieży PLNY Textylia.
17. Alek Morawski

milmnostwo

Znany też jako Lis Kula. Ilustrator pochodzący z Warszawy, studiujący za oceanem. Nikt chyba nie zaprzeczy, że ma talent. Z jego pracami zetknąłem się za sprawą okładki zespołu Mil Mnóstwo – Uwolnić Chomika. Obecnie, wróciłem do jego portfolio za sprawa okładki mixtape’u Małpy. Świetny styl, jego covery robią piorunujące wrażenie i wniosły sporo świeżości w odniesieniu do rapowych okładek płyt. Przyszłość przed nim.
18. Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, czyli Jeż Jerzy

Klasyk. Bawił nas przez lata goszcząc na stronicach kultowego, najlepszego miesięcznika traktującego o deskorolce, sportach ekstremalnych i kulturze hip hop jakim był ŚLIZG. Ślizg, zniknął z kiosków niespodziewanie, pozostawiając po sobie lukę, której nie udało się wypełnić do dziś. Ale sam Jeż Jerzy trwa. Zachęcamy do odwiedzania ciekawej strony internetowej zwierzaka, zachęcamy do czytania albumów mu poświęconych. W przygotowaniu jest też film o Jeżu. Bieżących informacji szukajcie na blogu: http://www.jezjerzy.blogspot.com/ Autorami Jeża Jerzego są wspomniani: Rafał Skarżycki (scenariusze) i Tomasz Leśniak (rysunki).
19. Empro – ilustrator, komiksiarz

Ilustrator, komiksiarz. Praca jego autorstwa widniały m.in. w: Hip-Hop.pl, Magazynie HipHop, Strefie Hip Hop, DosDedos Laif. Prowadzi warsztaty komiksowe. Komiksem zajmuje się odkąd pamięcią sięga.
Outro:

Jest jeszcze wiele nazwisk i ksywek jakie można do tego zestawienia dodać. Serwujemy Wam jednak namiary na sylwetki tych osób, które mają wkład w artystyczną oprawę kultury hip hop, które posiadają portfolio w sieci, o których znaleźliśmy choć jedno biograficzne zdanie, których lwią cześć portfolio zajmują projekty na rzecz kultury hip-hop. Liczymy na to, że z pomocą użytkowników uda nam się tą listę poszerzyć, tudzież utworzyć drugą tego typu.

About the author