Jak napisać CV? Inspirujące przykłady

Jak napisać CV? Inspirujące przykłady
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Standardowe CV, od strony konstrukcyjnej, głównie dzięki swej przejrzystości pozwala na zaoszczędzenie czasu strudzonego pracodawcy, na ogląd aplikacji, podczas etapu rekrutacyjnego. Szablony CV, dla popularnych edytorów tekstu pozwalają za to, na względnie szybkie stworzenie Curriculum Vitae, bez konieczności zagłębiania się w upierdliwe tajniki obsługi zainstalowanego na komputerze edytora. Ten wpis ma jednak za zadanie wskazać, na inspirujące przykłady i formy jakie przybiera CV w szeroko pojętej branży kreatywnej, gdzie do sztandarowych dokumentów jakie zabieramy na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy (tj. CV, list motywacyjny, świadectwa pracy, dyplomy), należy wliczyć jeszcze portfolio.

Samo CV osoby aplikującej na stanowisko załóżmy grafika komputerowego musi rzecz jasna zawierać wszystkie te informacje tekstowe jakie zawiera „cefałka” sporządzona w stylu tradycyjnym (imię i nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe umiejętności, zainteresowania). Ale CV projektanta, grafika, fotografika, programisty, to także cała masa linków wskazujących na: portfolio, realizacje, redagowane strony www, profile w popularnych serwisach społecznościowych itp.

Popularnym elementem w CV osoby szukającej zatrudnienia w branży informatycznej jest listing systemów operacyjnych i oprogramowania jakie dana osoba jest w stanie obsłużyć, wraz z osobistą oceną poziomu zaawansowania w pracy z daną aplikacją. To samo dotyczy znajomości języków programowania. W podobny sposób określa się w standardowym CV np. stopień zaawansowania odnośnie znajomości języków obcych. Tyle, że w przypadkach podanych powyżej przykładów można się pokusić o coś więcej niż słowa: „podstawowy”, „średni”, „zaawansowany”, „biegły w mowie i w piśmie” i użyć elementów graficznych odzwierciedlających poziom posiadanych skillsów, takich jak, np. gwiazdki.

Co ważne samo CV stanowi tu świetne (dodatkowe) pole do popisu nawet, jeśli o sam układ typograficzny chodzi. Można zrezygnować z klasycznego dla urzędowych pism fonta Times New Roman, zastosować jakąś inna, czytelną w druku czcionkę dla treści, użyć niestandardowego kroju dla belek nagłówkowych takich jak „Wykształcenie”, „Doświadczenie zawodowe” itd.

Jeśli mamy zamiar umieścić zdjęcie, również i tu do tematu nie trzeba podchodzić w sposób konwencjonalny, sztywny i oschły. CV staje się tu kolejnym elementem pokazania własnych umiejętności, dlatego czytelny układ można uzupełnić o mało nachalne, a jednak charakterystyczne elementy graficzne. Pozwala to się wyróżnić na tle tych osób, które nie miały odwagi odbiec od obowiązujących w procesie poszukiwania pracy norm.

Coraz częściej wysyłamy nasze CV za pośrednictwem poczty e-mail. Ważne jest by w pliku .pdf zachować aktywne odsyłacze do naszych prac. To jest tak samo ważne jak zadbanie, aby linki umieszczone (w przypadku CV drukowanego) nie zawierały w sobie skomplikowanych ciągów bezładnych liter i cyfr. Nie ma co się łudzić, że potencjalny pracodawca, będzie wielokrotnie wklepywał z kartki zagmatwane adresy.
Czas na kilka egzemplarzy, inspirujących wzorów Curriculum Vitae
1. Na pierwszy strzał niech idzie egzemplarz, który jest w dobrym tonie i świetnie może posłużyć za przykład

cv

Powyższy przykład stanowi rzecz jasna egzemplarz, który dociera w ręce pracodawcy w formie wydruku, bądź też wysyłany jest za pośrednictwem poczty e-mail i odczytywany jest z ekranu komputera, bądź drukowany w firmie. Co ważne plik źródłowy (.ai) powyższego wzoru możecie pobrać ze strony: www.pvmgarage.com
Za mało szalone? Zerknijcie na tą listę: kreatywne egzemplarze CV i powiedzcie, co o niej myślicie…?

Egzotyczne? Jak bardzo?
2. CV w postaci strony internetowej

Popularnym zabiegiem w branży jest posiadanie CV online. Zazwyczaj jest to prosta, składająca się z jednego pliku html i css stroniczka spełniająca będące przedmiotem wpisu przeznaczenie. W sieci odnaleźć można masę darmowych szablonów html CV.

Proste darmowe htlm template: http://www.terrill.ca/articles/html_resume
Piękny darmowy wzór: http://sampleresumetemplate.net/
Kolejny darmowy wzór: http://jonnotie.nl/templates/resume/

Gdyby ktoś chciał skorzystać z odpicowanych, płatnych wersji, bez problemu i za przyzwoite pieniądze można nabyć pliki cv online w popularnym od jakiegoś czasu wirtualnym markecie Theme Forest.

1_Preview

Wybrane przez nas, płatne przykłady możecie obejrzeć klikając w linki zamieszczone poniżej:

http://themeforest.net/item/clean-cv-resume-html-template-4-bonuses/82474

http://themeforest.net/item/awesome-online-resumecv/81850
3.VCart templates, czyli biznesowa wizytówka w sieci

Kolejnym, coraz bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest także posiadanie wizytówki, która pozwala odesłać do naszych stron internetowych, portfolio, profili w serwisach społecznościowych, umożliwić pobranie CV w .pdf’ie, bądź obejrzeć je online. Taka wizytówka zawiera także niezbędne informacje kontaktowe, czy też formularz kontaktowy.

2_Portfolio

Z demami płatnych rozwiązań tego typu możecie zapoznać się wchodząc pod poniżej podane adresy :

http://themeforest.net/item/professional-vcard/81205
http://themeforest.net/item/vcard-portfolio-template/65564
http://themeforest.net/item/vcard-professional-portfolio/64207
4. Video CV

W coraz większej ilości ogłoszeń wymagana jest autoprezentacja video. To co w tej chwili brzmi dość śmiesznie i jest dyskusyjne szybko stanie się jednak „normalką”. Powody są jasne:

internet i kamera choćby telefoniczna to dobra powszechne,

tradycyjne CV pociąga nudą,

prezentacja video to gestykulacja i sposób wysławiania się.Czyli coś więcej niż naciągane CV.

Podsumowanie

Powyższy tekst traktuje o egzemplarzach CV charakterystycznych do niedawna dla branży informatycznej i kreatywnej. „Do niedawna”, bo wraz ze wzrostem digitalizacji rola tradycyjnego CV powoli odchodzi do lamusa.

About the author