Co nas motywuje?

Motywacja jest istotna. O motywacji kilka słów już na łamach Warstw padło i padnie ich dużo więcej. Rok się kończy, padają podsumowania. Niebawem przyjdzie nam się rozleniwić przy świątecznych stołach, a już za chwilę trzeba będzie wejść w Rok 2011 z nowym zapasem sił, z nowymi postanowieniami. Nie ma tego bez motywacji.

1. Zastrzyk gotówki

Oczekiwanie na dawno obiecane przelewy to jedna z najbardziej irytujących rzeczy w życiu każdego kto pracuje. Motywacja topnieje, tym mocniej, nim więcej niezałatanych rachunków piętrzy się na kupkach.

Zastrzyk gotówki uwzniośla, nastraja pozytywnie nie tylko nas w oczach nas samych, ale i w oczach osób, z którymi dzielimy życie.

Pozytywny zastrzyk gotówki, to taki zastrzyk, z którego coś można wysupłać, czy to na przyjemności, czy to na czynienie rozwoju. Najlepiej, jeśli poza pokryciem niezbędnych wydatków zostanie na obie formy niosące przyjemność. A jak jeszcze można coś odłożyć, to jest po prostu pięknie.

2. Klient dobry człowiek

Konkretny klient to nie tylko klient przekonany o naszej prawości, wypłacalny i płacący, ale i klient zdecydowany, kontaktowy, uczestniczący w projekcie. Słowem, pozytywny klient skupia się na pozytywach płynących z posiadania strony, którą dla niego tworzymy, innej usługi, którą dla niego wykonujemy.

Dzięki temu obie strony szczędzą sobie niepotrzebnych nerwów i zajdą o wiele dalej niż w przypadku, gdy sieją złe emocje, używają niepotrzebnych i przykrych słów.

Słychać to na każdym kroku… „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.

3. Nowe nabytki

Jest to jedna z najprzyjemniejszych chwil w życiu zawodowym projektanta. Kupienie nowego komputera, oprogramowania, książek, materiałów szkoleniowych. Wszystkiego co związane jest z usprawnieniem pracy, z uzupełnieniem zasobów.

4. Kreatywne zadanie

Czyli coś co wyzwoli w nas artystyczną bestię. Zadanie dzięki, któremu poczujemy się ważni, zadanie które nas w naszym mniemaniu wyróżni. Projekt trzymający się z daleka od miałkości, rutyny, papki.

Kreatywne zadanie budzi nasze umysły z ociężałej ospałości. Czujemy, że coś się dzieje, mamy czemu stawić czoło, z czym się mierzyć.

5. Uznanie

Kto nie lubi słyszeć ciepłych słów o swojej pracy, o sobie? Korzystnie jest jednak usłyszeć opinię, która reprezentuje bardzo ciekawą, niesłyszaną dotąd tezę na temat naszych wyników. Przyjemnie jest kiedy ktoś zauważy w nas, w naszej pracy to co jest zauważenia względem nas samych godne.

Prościej mówiąc, miło jest kiedy ktoś powie coś co chcemy usłyszeć.

6. Odkrycia

Czyli wszystko to co w pewnym momencie zdolne jest nas oświecić. Czasem porównujemy poziom pierwszych prac, z poziomem tych jakie tworzymy obecnie i jesteśmy przepełnieni dumą, bo twierdzimy, że poczyniliśmy olbrzymie postępy.

Bardzo przyjemne uczucie towarzyszy nam w momencie kiedy sami nie dowierzaliśmy we własne siły, w powodzenie, w konkretnych sytuacjach, a jednak się udało.

Przyjemnie jest odkryć, że możemy pracować mniej a zarabiać tyle samo, albo i więcej.

Przyjemnie jest czynić postęp, widzieć ten postęp, odkrywać i zagospodarowywać nowe obszary na naszej ścieżce związanej z projektowaniem.

7. Współdziałanie

Czasem tego właśnie szukamy. Szukamy ludzi, którzy podobnie zapatrują się na dane sprawy, ludzi kreatywnych, pozytywnie zakręconych, ludzi z głowami pełnymi twórczych inicjatyw.

Znalezienie ludzi, z którymi zjednoczy nas wspólny cel, wspólna inicjatywa, jest rzeczą wspaniałą. Lojalność, motywacja, zdecydowanie, prawdziwy zapał. Z tych pozytywnych odczuć i cech powinny wypłynąć pozytywne rezultaty. W jedności siła. Co dwie głowy to nie jedna.

About the author