Zdjęcia do fotoksiążki – w jakiej jakości?

Fotoksiążki w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością ze strony fanów albumów ze zdjęciami oraz ze strony osób, które nie poddały się trendom cyfryzacji. Fotoksiążka to alternatywna wersja dla nudnych, mało atrakcyjnych i niezbyt oryginalnych albumów. Tylko jakie zdjęcia można w niej wykorzystać?

Słów kilka o fotoksiążce

Fotoksiążka jest atrakcyjna dla osób, które uwielbiają tworzyć własne, niepowtarzalne albumy ze zdjęciami. Osoby takie mogą dosłownie wszystko samodzielnie zaprojektować. Ułożenie, kolory tła czy ramek oraz teksty, podpisy, jak i kadrowanie jest naszą własną pracą. Tak jak sobie zaprojektujemy tak nasza książka będzie wyglądać. Sami możemy zadbać o to co chcemy w naszej książce, a co zupełnie wykluczymy.

Więcej o przygotowaniu fotoksiążki piszemy w specjalnej kategorii.

Książki takie można zastosować do zdjęć z wesela i ślubu, chrzcin dziecka czy też z podróży. Są one też wykorzystywane do portfolio firm.

Jakie zdjęcia?

W trakcie projektowania nasuwa nam się dużo pytań dotyczących obróbki zdjęć, ich jakości, kolorystyki, a także wielkości. Jak będą wyglądać kolory po druku, będą takie same czy inne? Jaka powinna być odpowiednia wielkość zdjęcia? Czy jakość jest ważna? Jaka ona powinna być?

Zdjęcia są najważniejszym punktem fotoksiążek. To one nadają jej wyjątkowości i są one zapisem naszych wspomnień i przeżyć. Dlatego też zdjęcia powinny mieć jak najwyższą jakość.

Zdjęcia cyfrowe powinny mieć rozdzielczość ok. 3 megapiksele. Nie jest to warunek. Zdjęcia mogą mieć rozdzielczość wielkości nawet do 8 megapikseli. Mija się to jednak z celem. Taka rozdzielczość jest wykorzystywana do druku dużych kalendarzy i plakatów.

Fotografie do fotoksiążki są często kadrowane i zniekształcane, więc mogą to być zdjęcia w jakości od 2 do 6 megapikseli. Ważne jest to by zdjęcie było wyraźne, niezamazane. Takie niewyraźne zdjęcia niszczą cały efekt i nieestetycznie wyglądają.

A kolory?

Kolory po wydruku zdjęć mogą się odrobinę zmienić. Jest to uzależnione od drukarki oraz ustawienia jej parametrów. Nie należy się jednak tym zbytnio przejmować. Są to bardzo małe różnice.

Podsumowując zdjęcia do fotoksiążek powinny mieć jak najlepszą ostrość. Ich rozdzielczość możemy dostosować sami taką jaką chcemy i potrzebujemy.

About the author