Więcej EQ w człowieku

Więcej EQ w człowieku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Duża część artykułów na łamach Warstw to apel o więcej EQ w człowieku. Przykład z brzegu. Czy szef, który każdego dnia krzyczy jest osobnikiem o
rozwiniętej  inteligencji emocjonalnej?

Co cechuje osoby z rozwiniętą inteligencją emocjonalną?

1. Nie są wybuchowe i nie panikują tam, gdzie inni to robią.

2. Są zadowolone z życia osobistego i z życia zawodowego.

3. Mają bardzo mało negatywnych przekonań, nawyków, przeświadczeń.

4. Są spokojne i energiczne.

Okrojona lista wystarczy, żeby stwierdzić, że wszystkie korzyści jakie niosą z sobą te punkty są marzeniem każdego śmiertelnika.

Można powiedzieć, że powodzenie na tle punktów 1 i 4 nie będzie możliwe, jeśli nie będą spełnione warunki z punktu nr 2.

Niewiele też ryzykuje się mówiąc, że bez sukcesów stanowiących zawartość punktu trzeciego ciężko będzie liczyć na powodzenie na łonie pozostałych punktów. Czemu?

Prześwietlając przypadki z życia każdy z nas zna osobiście, choć jedną osobę, której według nas się powodzi we wszystkich sferach życia. A jednak ta osoba narzeka. Czemu, skoro ma sporo pieniędzy, dobrą pracę, zdrowie, ciepło rodzinne i udane relacje z innymi?

Być może jest stłamszona przez zaszczucie, przejawy zazdrości. Stąd kłamie, wyćwiczyła się w narzekaniu, które weszło do krwiobiegu. Nikt też nie powiedział, że osoba ta zajmuje się czymś zgodnym ze swoją naturą. Może wywodzić się z zacnej rodziny, która zaplanowała jej całe życie (za nią) itp.

Tak na serio to wiele zależy od przekonań. Kłopot w tym, że większość ludzi ma problemy z samodzielnym ich odnalezieniem, rozpracowaniem. Wiadomo. Lata mijały, karta się zapełniała, ideały kruszały, rozmaite sprawy ulegały przewartościowaniu. W efekcie zostało zbyt mało punktów podparcia.

Nie oznacza to, że osoby rozchwiane emocjonalnie nie odnoszą sukcesów. Tyle tylko, że niepotrzebne emocje podkopują ich zdrowie, potrafią odbierać siły i uprzykrzać życie. W takim układzie ciężko jest czerpać zadowolenie z wszystkiego co je zajmuje.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że można nad sobą pracować. Poukładanie emocjonalne sprawia, że żyje się lżej.

About the author