Schemat sesji foto dla gatunków w muzyce

Zastanawialiście się kiedyś nad charakterystyczną scenerią w jakiej osadzone są sesje fotograficzne bandów, solistów, takich gatunków muzycznych jak rap, jazz, rock, metal, pop? Każdy gatunek muzyczny posiada jakieś, dość sztywne ramy wizerunkowe. Oto co widzi nasza wyobraźnia, gdy zamkniemy oczy i spróbujemy stworzyć zbiór gatunkowych  cech  towarzyszących sesjom zdjęciowym na potrzeby rynku fonograficznego, na potrzeby poszczególnych nurtów muzycznych.

Rap – w sesjach fotograficznych gatunku dominują miejscówki, osiedla, surowy ich klimat i naleciałości, bądź kompletne przejaskrawienie – kluby, ekskluzywne wnętrza, nieziemskie samochody, wynajęte modelki.

Modele strzelają tu groźne miny, „wzroczyska” są posępne, albo cwaniackie. Na twarzach nie gości uśmiech. No chyba, że mamy do czynienia z wybujałą wersją rapu, wtedy trzeba pokazać zębiska, należy przecież wyeksponować złoty grill wciągnięty na szczękę.

Jeśli spojrzeć na rekwizyty towarzyszące sesjom fotograficznym raperów będą to słuchawki, MIC, boom box, mpc, odręcznie zapisana kartka papieru, full cap, okulary, złote łańcuchy, sygnety, zegarki, drogi szampan, pliki pieniędzy, czy kupa koksu, spluwa.

[Tak generalnie wygląda sesja składu rapowego. Nie spotkałem się z fotografią, na której lalusiowaty raper z malującym się na twarzy amerykańskim, wartym 1000000 baksów uśmiechem szczotkuje kucyka w sielankowej scenerii.]

Metal – im lżejsze klimaty tym więcej fotografii osadzonej w studio nagrań i na wysłużonych kanapach. Im panowie i panie grają ostrzej tym w scenerii znajdziemy więcej mroku, obskurnych, zamglonych ślepych zaułków i cmentarnych akcentów.

Twarze pozujących do zdjęć członków są zastygłe, zastałe, pomnikowe, posągowe, posępne. Pół biedy, jeśli nie są koszmarnie umalowane.

Długie skórzane płaszcze, czarne golfy, ciężkie buty, miecze, ćwieki, łańcuszki z krzyżykiem odwróconym w stronę lepszego Boga. Takie oto są moje szablonowe skojarzenia związane z gatunkiem.

Rock – lubi studio nagrań, opuszczone hale fabryczne, stare klasyczne auta, klimaty motelowe i koncertowe. Uwielbia też wnętrza i wystroje charakterystyczne dla wystrojów przeciętnego domu amerykańskiego, którego obrazki z łatwością przywołać sobie możemy oglądając filmy produkcji U.S.A. osadzone w latach 80 i 90. Do tego wszystkiego należy dodać wszechobecne tatuaże.

Jazz – charakterystyczne dla sesji są odwołania  do zadymionych klubów. Studio, koncert. Pokazanie się z instrumentem. Portret osadzony w ulubionych klimatach myślicieli i środowiska pisarskiego, mający wyrazić mądrość, zadumanie się. Gdzieś pewnie pojawi się tu kapelusz, lub kaszkiet, cygaro i flakon drogiego alkoholu.

Pop – w tym gatunku miesza się wszelkie możliwe stylistyki. Ten gatunek to plastikowe owoce ułożone na półmisku, a rolą stylistów i marketingowców jest przekonanie odbiorców o ich zapachu i smaku. Tutaj wszystkie chwyty są dozwolone. Tutaj wolno marszczyć czoło za Dylanem z BH90210, tutaj facet może mieć makijaż, tu wręcz trzeba się szczerzyć, słać całusy i gołymi dupami świecić.

Muzyka klubowa – lubuje się w zdjęciach za deckami. Charakterystycznym  atrybutem bijącym ze zdjęć są też słuchawki. Gatunek korzysta także ze stylistyki retro. Lubi fikuśne mebelki, „wersalskie” zdobienia, retro tapety ścienne.

Podsumowanie

Jakie schematy są powielane w sesjach fotograficznych poszczególnych gatunków muzycznych? Jak opiszesz fotografię gatunku muzycznego jakiego jesteś fanem?

About the author