Najlepsi polscy graficy webowi

Wieki temu marzyłem o poczynieniu takiej subiektywnej listy wyróżniających się  w naszym kraju grafików webowych. W końcu się udało. Jakimi kryteriami kierowałem się dokonując owego wyboru? Pod uwagę brałem rzecz jasna piorunującą jakość, ale i równość poziomu prac. Brałem też pod uwagę takie aspekty jak widoczność i promocja w sieci, łatwość w odnalezieniu „portfoliówek”. Własny styl. Oraz dostrzeganie talentu przez serwisy branżowe z całego świata. Wypada też wspomnieć, że nie brałem pod uwagę grafików etatowych, których prace wiszą wyłącznie w galeriach firm ich zatrudniających, słowem lista jest uderzeniem w solistów. Należy też dodać, że podjąłem próby wybadania Waszych gustów zadając stosowne pytanie na rodzimych mikro blogach Blip i Flaker.  Nie ma tutaj nazwisk odkrywczych…chociaż…zobaczcie sami.

1. Krzysztof Kolatorski

 

Projektant ukrywający się pod pseudonimem sone (sone-pl). Jego prace robiły wielkie wrażenie, swego czasu, kiedy jeszcze zwykł je publikować w artystycznych serwisach społecznościowych. Dla ilu startujących w grafice był wzorem do naśladowania? To oszacować będzie ciężko. Jego realizacje charakteryzowały świetne headery, świetny dobór kolorów i maksymalne wypieszczenie. Jak zerknie się na jago portfolio, nawet na projekty sprzed lat, to można wyprowadzić jeden wniosek.  Są nadal na czasie. Prezentują się aktualnie. Świat projektowy im nie uciekł.

Portfolio: http://sone.carbonmade.com/

2. Michał Galubiński

 

Podpisuje się jako misz (misz000). Projektant, bloger. Jego prace charakteryzują się świetnie dobraną kolorystyką, seksowną typografią, dużą ilością światła. To co dla Michała charakterystyczne, w większości projektów, to świetnie odróżnione punkty startowe, wysokie nagłówki (bardzo dopieszczone) i ten font…Myriad Pro, którego jest wielbicielem. To wszystko z grafik misza, który swą pracę zwykł zwać rzemiosłem, czyni coś niepowtarzalnego. Realizacje projektanta mają wielki wpływ na młodych adeptów grafiki komputerowej. A stilo misza jest tak charakterystyczne, że wszelakie kserówki czuć na kilometr.

Portfolio: http://misz.com

3. Paweł Kadysz

 

Twórca freebiesdocks.com, serwisu o którym wieść obiegła cały designerski świat. Stało się to dzięki świetnym zasobom udostępnionym w jego „gablocie” i to kompletnie za free. Dzięki jakości udostępnionych ikonek, oraz theme’a do WordPressa FreePremium. Dziś Paweł prowadzi serwis hellomac.pl. Poczynił również nowe portfolio 177designs.com. Jego projekty charakteryzują się nowoczesnością. Paweł lubi korzystać ze świeżych fontów, lubi robić duże nagłówki, wpuszczać w layouty dużo światła. Biegle włada kolorami. Gdybym miał określi jeszcze jakiś element charakterystyczny dla projektów Pawła, to jest nim „naleciałość macowa”, inspiracja stylistyką wokół maca. Projekty Pawła są bardzo smacznie wykończone. Kojarzony jest głównie z projektami www i projektami ikon.

Portfolio: http://kadysz.com

4. Przemysław Cholewa

 

W jego portfolio dominują projekty graficzne sklepów internetowych. Sztuka to niebagatelna przewidzieć i praktycznie rozplanować mnogość elementów charakteryzujących projekty tego typu. Przemysław Cholewa posiada w swoim repertuarze niekończąca się ilość kombinacji, jeśli na ich układ spojrzeć. Hola, hola, ktoś tu powie. Co za filozofia przygotowywać skórki, które poza topem i belkami nagłówkowymi wspierają się głównie jakością zdjęć produktowych. A no właśnie projekty pcholewy nie wieją podręcznikową nudą. Nie wiem skąd znajduje tyle koncepcji dla nietuzinkowych menu’sów, buttoników, wszechobecnych przy projektowaniu na tego typu cele. Jego realizacje są świetnie wykończone, niezwykle spójne, przejrzyste i czytelne.

Portfolio: http://pcholewa.com

5.  Jan Żmuda

 

RZMOTA. Następny grafik, którego należy wskazać palcem, gdy tylko ktoś spyta o solidnego projektanta. Nowoczesny, odważny styl, ład, panowanie nad kolorem, typografią oraz wykończeniem. Do tego należy jeszcze dodać bardzo ciekawe patenty i ciekawe portfolio online.

Portfolio: http://rzmota.com

6. Hubert Paderski

 

Webdesigner1921. Posiada świetne, broniące się portfolio. Właściwie, zaryzykuję tu stwierdzenie, że jego realizacje definiują polską, dobrą szkołę projektowania, opierającą się o delikatność, kolor i detal, obecny wcześniej w pracach Krzysztofa Kolatorskiego (kiedy to jeszcze pokazywał prace, jako freelancer).

Portfolio: http://webdesigner1921.deviantart.com/

7. Marcin (Tehacesequence)

 

Nie wiem o nim nic. Znam go tylko z portfolio w serwisie DeviantArt. Projektant, głównie webowy, profesjonalny. Panuje nad kolorem, podobają mi się jego punkty startowe, rozwiązania wszelkich paneli i ciekawie graficznie ujęte menusy. Tworzy oryginalne topy. Ostatnio odszedł trochę w projektowanie reklam.

Portfolio: http://tehacesequence.deviantart.com/

8. Rafał Krawczyk

 

Popularny bloger, który wyrobił sobie renomę, ze względu na ciętość języka. Z ostatnich jego realizacji należy wspomnieć projekty dla Raiffeisen Banku, Radia Zet, Przeznaczenia (serial Polsatu). Jego prace charakteryzują się niezwykłą skrupulatnością. W jego portfolio znajdują się bardzo różne stylistycznie projekty. Dzięki temu mamy ogląd na to, że Rafał jest grafikiem wszechstronnym i kompletnym. Bez problemu odnajduje się i w projektach korporacyjnych, web 2.0 i w stylu grunge.

Portfolio: http://rafi.pl/

9. Kamil (Finesy)

 

Kolejny świetny grafik, który ma na koncie jeszcze raz tyle projektów na rzecz e-commmerce, co tradycyjnych projektów graficznych stron www. Jego folio jest równiutkie, solidne, dopieszczone w każdym calu.

Portfolio: http://finesy.deviantart.com/

Podsumowanie, czyli kto jeszcze?

W powyższym zestawieniu należy uwzględnić również projekty osób ukrywających się pod pseudonimami:Forin. Pisaliśmy o nich jakiś czas temu w ramach zestawienia „Fotograficy i graficy w hip hopie obecni”. Należy jednak zaznaczyć, że tylko w portfolio Hinoka dominują layouty stron internetowych.

Zdaję sobie sprawę z tego, jak wielu wspaniałych grafików komputerowych nie znalazło się na tej liście. Należy tu wspomnieć np. o świecącej triumfy postaci jaką jest Hejz. Wypada też wspomnieć o osobie Jana Stańko. Z bardzo ciekawym portfolio wyskoczył także Tomek Buszewski, z którego pracami miałem ostatnio styczność dzięki temu, że zaczął komentować pojawiające się na stronie artykuły. Myślę jednak, że nic straconego. Zwyczajnie, powyższe zestawienie bazuje na kryteriach wymienionych we wstępie. W powyższym zestawieniu wymieniono prace osób, które są już zasłużone dla polskiej sceny projektów webowych, ale i przemycono troszkę świeżej, utalentowanej krwi.

Co istotne, patrząc przez pryzmat serwisu DeviantArt, śmiało można mówić o tym, że na arenie międzynarodowej, w odniesieniu do grafiki komputerowej, nie musimy mieć żadnych kompleksów.

Jakich nazwisk, pseudonimów brakuje Wam na powyższej liście? Jakich projektantów Wy cenicie, podziwiacie, którzy są wzorami w Waszych oczach?

About the author