Kreatywna rundka webowa #4

Miałem cichą nadzieję na to, że w sierpniu uda mi się opublikować 2 sztuki the best of pl net. Nie doszło to do skutku. W przyszłości będzie lepiej. Pewnie już jesienią. Co w tym miesiącu zainspirowało mnie najbardziej? O tym poniżej.
1. Mit trzech kliknięć http://bit.ly/c1ZECP

„Adin, dwa, tri” to hipnotyzuje jak Kaszpirowski. Na blog UXBite natrafiłem dzięki linkowi Kasi Mrozek, no i szybko zasilił on moje zakładki RSS. Ten wpis akurat dotyczy manii „wyliczania do trzech”, naczelnej zasady trzech kliknięć jakiej trzymamy się projektując strony internetowe, a właściwie dotyczy on jej mitu. Teoria jest bardzo ciekawa i powinna zostać szeroko przedyskutowana. [Jeśli nie zapomnę to się do tematu odniosę].
2. Zabawne fotografie z poprzedniego stulecia http://bit.ly/cDFDXz

zabawne foto

Uwielbiam blog RedKoala. Raz, że Agnieszka ma bardzo podobny do mnie gust. Dwa, że jej wpisy „pokazowe” są w dużej mierze bardzo oryginalne, bo bazują na materiałach skanowanych, materiałach których nie znajdzie się nigdzie indziej. To są unikaty. Starą fotografię powinien kochać każdy. Stare fotografie stanowiące przedmiot zestawienia są do tego bardzo śmieszne. Są też wyrazem oryginalnego hobby autora. Dodam jeszcze, że niektóre ze zdjęć są bardzo dwuznaczne.
3. Computer Arts „sampler” http://bit.ly/aOOATA

Przyznam się szczerze, że jak dowiedziałem się, że CA można sobie ściągnąć w .pdf za darmo, to pomyślałem, że kolejny magazyn znika z półek sklepowych. Nic podobnego. Sampler, jak sama nazwa wskazuje, to próbki, które mają pokazać możliwości CA i przekonać doń nowych nabywców.
4. 36 przykładów interesujących nawigacji http://bit.ly/awrFi7

inspiracje menu

Inspirujących przykładów dobrze sporządzonej nawigacji stanowiącej najważniejszy element stron internetowych www nigdy dość. Dlatego dobrze jest nie przegapić kilku ciekawie rozwiązanych menu stron internetowych.
5. Prawa majątkowe po raz enty http://bit.ly/d8QUsZ

Kurcze, Michał bez względu na to czy na etacie, czy jako freelancer potrafi zachować zimną krew. Ma świetnie broniące się portfolio, ale czy by takie miał, gdyby do klientów nie potrafił podchodzić jako grafik biznesmen? Na światowych blogach designerskich mówi się przecież „Freelance Business”. A u nas jest ten „freelance”, ale nie bardzo „business”. Michał pokazuje, że nie starczają tutaj umiejętności graficzne, trzeba jeszcze znać prawo i posiadać umiejętności biznesowe. Wtedy się człowiek wybroni. Misz to ma i wygrywa.
6. Grzegorz Kozak – portfolio http://bit.ly/9uDtwy

grzegorz kozak

Bardzo ciekawy przykład portfolio 1 stronicowego, co zostało już zauważone i odnotowane w społeczności dizajnerskiej. Fajna koncepcja. Urzekł mnie ten komin. On jest bardzo bardzo długi. To trzeba zobaczyć.
7. Stwierdzenia i pytania, które należy ignorować z pełną premedytacją http://bit.ly/cNzgTw

Będzie jeszcze czas, żeby zebrać w ramach jednego wpisu polskie blogi o dizajnie. „Poprawki” pisane przez Kasię Mrozek można zaliczyć do blogów tekstowych (których jest zdecydowanie mniej niż blogów o tematyce inspiracyjnej, czysto obrazkowych). Blog traktuje o pracy, relacjach z klientami i jest obok bloga Michała Galubińskiego najważniejszym dziennikiem tego typu w tym kraju. Autorka zwana też Mistrzynią Ciętej Riposty w tym akurat poście posyła spis stwierdzeń i pytań (klientów), które można mieć głęboko w poważaniu, bo… we wpisie są piękne uzasadnienia. [Uwaga: blogi Misza i Kasi są z kategorii tych, które najlepiej czytać w całości].
8. Wilk i jajka (Russian Eggs, Nu, Pagadi!) http://bit.ly/9VM8Pn

rosyjskie nintendo

Użytkownicy Warstw, którzy są moimi rówieśnikami nie mogą nie pamiętać bazarków oraz rosyjskiego Nintendo. Jak sobie te czasy i te gry przypominam to pysk mi się raduje od ucha do ucha. Miałem przyjemność być właścicielem Wilka i Jejek, grywałem także w Ośmiorniczkę oraz Kucharczyka. Ośmiorniczka najbardziej mi się podobała, bo bardzo ekscytujący był moment schodzenia z łódeczki na dno po skarby i ta ucieczka przed mackami złej ośmiornicy. Nie to co dziś. Dziś ośmiornice typują tylko wyniki meczów piłkarskich.

Przeczytajcie wpis, bo Wilk i Jajka podbijają telefony.
9. Stadiony na Mundial 2014 w Brazylii http://bit.ly/9sTkc6

Kolejne Mistrzostwa Świata odbędą się w dwa lata po Mistrzostwach Europy, które będą u nas. Wszystkich, którzy pasjonują się piłką nożną, grafiką 3d, czy architekturą, a najlepiej wszystkim tym do kupy wziętym polecam zapoznanie się z wizualizacjami stadionów na Mundial, który odbędzie się w Brazyli. To co? Może jakaś samba?
10. Inspiracje 9 – Logotypy w stylu retro http://bit.ly/aHCE3g

retro

Dużo projektantów i obserwatorów rozkochanych jest w stylistyce retro. Na blogu designin83 pojawił się wpis pokazujący świetnie rozwiązane logosy osadzone w tym właśnie stylu.
11. Samodyscyplina freelancera http://bit.ly/cU2Ihj

Freelancer bez samodyscypliny długo się tą wolnością strzelecką nie nacieszy. Samodyscyplina jest tu jedną z kluczowych cech jaką powinien się dany osobnik cechować. Jak trzymać dyscyplinę, kiedy nikt nad nami bata nie trzyma i musimy o to zadbać sami?
12. Co się dzieje z .PSD photoshop? – na wesoło http://bit.ly/bVj2jo

zabawny komiks

Redakcja Motion Freaks zrobiła dobry manewr z tymi komiksami. Jest to na tyle dobre, że nawet im trochę tego zazdroszczę. Mimo tego, że jestem wielkim fanem druku i bardzo przeżywam jak mi z niego pozycje prasowe zdejmują, to rysunkowy wpis zdołał mnie rozśmieszyć. No i to najlepiej zaświadcza o jakości i celności tego typu wpisów.
13. Historia jak z bańki: Jak upadła wyszukiwarka Lycos, poprzednik Google http://bit.ly/aNYi2B

Przymierzali się do pochłonięcia Onetu, Interiii, YoYo. Byli warci miliardy, a teraz są warci 30 milionów dol. Poznajcie historię firmy Lycos. Warto przeczytać.
14. 1&1 zdominuje polski rynek? http://bit.ly/dzLkzG

Na nasz rynek wtargnął hostingowy gigant oferując na start darmową domenę .pl i 2 lata hostingu za free. Zrobiło się o tym głośno, bo inaczej być przecież nie może. Szukałem kruczków i niby ich nie ma. Jak będzie z jakością usług? Jakie będą ceny?

About the author