Kreatywna rundka webowa #1

Czas już zapoczątkować cykl odsyłający do inspirujących materiałów publikowanych na stronach i blogach z naciskiem na te, które pisane są w ojczystym języku, ewentualnie tworzone przez Polaków. Dziś pierwszy tego typu materiał. Na początek listy będą się pojawiać raz w miesiącu.
Retro Design Inspiration: People’s Republic of Poland

Dobrze, że Mariusz poczynił tego typu wpis pokazowy masowej ilości retro trendów wypływających z naszego kraju i zdecydował się pokazać to projektowemu światu. Liczymy na kontynuację.
Designerskie loga PRL’u

Bardzo fajny post, dla tych co pamiętają okres PRL’u sentymentalny, dla tych co nie pamiętają historyczny. Zachęcamy do tego by spojrzeć.
Jak stworzyć portfolio graficzne “Fruits Design”?

Dla wszystkich, którzy uczą się Photoshopa tutorial layoutu portfolio przygotowany przez Agnieszkę Bednarek, będzie czymś w sam raz.
Efektywna nawigacja – dobre praktyki

Masywny artykuł, dobrze zilustrowany, który dostarczy pomysłów i utrwali wiedzę odnośnie najlepszych praktyk dotyczących nawigacji na stronach internetowych.
Z cyklu: dziwne ogłoszenia o pracę

To jakaś paranoja. Nie rozumiem dlaczego od grafika komputerowego wymaga się zaawansowanych umiejętności związanych z programowaniem. I raczej tego już nie zrozumiem. Takie ogłoszenia jak to, którego przykład podał we wpisie Rafał, to nie jakiś jednorazowy incydent, tylko norma.
Magazyn .psd od numeru 6/2010 za darmo!

Jednych to cieszy, innych to śmieszy, jeszcze innych ani ziębi, ani grzeje. A mnie martwi. To spychanie każdej ciekawej publikacji do netu odbiera mi największy z luksusów czytania gdzie chcę.
Co Ci spapra projekt

Rozwinięty wpis Michała na temat rzeczy, które rozłożą projekt grafiki stron internetowych. Rzecz jasna poza samą lekturą tej notki polecam czytanie tego bloga na bieżąco, gdyż zawiera wiele cennych wniosków i wzmianek przydających się w życiu każdego projektanta.
Portfolio a Prawo autorskie – czy mogę pokazywać własne prace?

Jednym z wielu dylematów projektantów jest ten dotyczący tego co tak właściwie możemy pokazać we własnym portfolio. Artykuł być może nie wyczerpuje tematu, ale może wątpliwości części z Was pomoże rozwiać.
Jak wycenić swoją pracę?

Każdy chce godziwie zarabiać i każdy ma jakiś próg finansowy po przekroczeniu, którego poczułby, że „jest w domu”, przynajmniej chwilowo. Niestety, sama wycena projektu nie jest już rzeczą banalnie prostą. Ten i kolejny artykuł mają się przyczyniać do zdobycia pewności siebie podczas negocjowania warunków finansowych.
W jaki sposób projektant powinien wyceniać swoją pracę?

Artykuł o tym w jaki sposób wycenić projekt autorstwa Pawła Tkaczyka. Zawiera wiele cennych rad, przemyśleń pomagających nabrać wielu pozytywnych przekonań i rozjaśnić strute od rozważań umysły. Polecam bieżące śledzenie bloga.
5 sekretów udanej współpracy między grafikiem, a klientem

Monika Chitra zdradza tajniki udanej współpracy pomiędzy klientem, a grafikiem. Te 5 sekretów pokazuje, że jak się chce to można.
9 sposobów, aby wkurzyć grafika

Internet kocha tego typu wpisy. Z życia wzięte przykłady na to co wywołuje złość grafika komputerowego. Świetny i dobrze przyjęty wpis, który trzeba przeczytać, a którego autorką jest Monika Chitra.
[Linkdump #3] 1, 2, 3, 4…HTML5!

Jak HTML5 to i CSS3: [Linkdump #2] CSS3 na koniec tygodnia. Dwa linki prowadzące do pozycji Tomasza Kowalczyka, który zrobił nam wszystkim przysługę i wyszukał w siecie wiele cennych i praktycznych informacji dotyczących nowych wersji html i css.
Dlaczego CSS3 nie nadaje się do produkcji?

Dla równowagi polecamy również lekturę wpisu Tomka Buszewskiego, którego klient zażyczył sobie wykonania strony w oparciu o html5 i css3 i…przeczytajcie sami…
Pantone: hotel dla miłośnika designu

Czego to maniacy kolorów nie wymyślą. Ten pomysł potwierdza to, że miłość nie zna granic. Zalecamy zerknięcie. Przy okazji warto także spojrzeć na wpis: Utah Jazz wraca do korzeni, dotyczący powrotu zespołu Utah Jazz do oldschoolowej wersji logo.
Zrób porządne portfolio

Kuźnia Grafiki to nowy blog poświęcony projektowaniu, którego autorem jest Łukasz Dec. Drugi z kolei wpis z tego bloga, to zbiór bardzo cennych wniosków dotyczących tego, czego na portfolio nie powinno być. Wpis zwraca uwagę na zazwyczaj traktowane z góry elementy takie jak slogan, czy projektowanie (ukrywanie się) pod pseudonimem.
Jak ulepszyć stronę WWW typu e-commerce?

Brakowało mi trochę wpisu tego typu. Na jego treść składa się ładnych kilka bardzo praktycznych rad, które warto wcielić w życie w przypadku prowadzenia biznesu online.
Najlepsze fonty z polskimi znakami cz.1

Coraz popularniejszym zabiegiem stosowanym na stronach www jest stosowanie niestandardowych fontów. Pięknych krojów nie brakuje, ale znalezienie takich, które obsługują polskie znaki może potrwać ładne parę chwil. Po co się męczyć, skoro mamy owe zestawienie. Drugą część znajdziecie pod linkiem: Najlepsze czcionki dla designerów z polskimi znakami cz.2
Wojciech Zalot

Być może wstyd się przyznać, ale z pracami Wojciecha Zalota miałem się przyjemność zetknąć po raz pierwszy właśnie dzięki lekturze Kreatywnej Przerwy. Więc, jeśli jest ktoś kto wcześniej z pracami Wojciecha Zalota (podobnie jak ja do niedawna) nie miał styczności, zachęcam do tego, aby zerknąć. Warto.
The 35th Street Home – Lazar Design/Build

Jest takie powiedzenie, „…że mózg staje”, a patrząc na projekt tej chaty macie nie tylko szansę na to, by się zaślinić, ale i dowiedzieć się co to też kryje się za powyższym powiedzonkiem, bo jest to „chata, że mózg staje”.
Najgorsze okładki albumów 2009

Na bloga RedKoala natrafiłem zupełnie przypadkiem, a owy wpis zaintrygował mnie już samym tytułem. Dlaczego? Dlatego, że wszędzie pojawiają się nagłówki o najlepszych rzeczach danego typu. Dla odmiany więc warto zerknąć na coś innego. Wybór jest bardzo fajny.
Podsumowanie

Kierując słowa w stronę autorów wpisów, do których odsyłają powyższe tytuły, dziękuję im za to, że w większości zostawili na warstwy.com swój komentarz, dzięki czemu miałem przyjemność odwiedzić ich blogi i zagnieździć się w ich lekturze na stałe.

About the author