Kiedy postawić na Joomlę, a kiedy na WordPressa?

Poniżej publikujemy luźne przemyślenia, jakie mogą być pomocne dla osób, które chcą otworzyć stronę www w oparciu o darmowy system, ale nie są zdecydowane na konkretne rozwiązanie. Dane, które zawarte są poniżej dość szybko mogą ulec dezaktualizacji. W zapowiedziach twórców WordPressa można wyczytać, że zbliżać się on będzie funkcjonalnością do Cms’a. W zapowiedziach Joomla 1.6 znajdują się za to informacje, że wraz z tym jak ukaże się finalna wersja serii 1.6, CMS stanie się prostszy i bardziej przyjemny dla blogerów.

1. Jeśli liczą się dla Ciebie wyłącznie aspekty wizualne

Jeśli chcesz móc przebierać w darmowych szablonach graficznych, a wśród nich znaleźć perełki nie bez kozery nazywane produktami jakie oferuje się odpłatnie oddanymi za free, to wybór jest bardzo prosty. Należy wręcz postawić na WordPressa.

2. Jeśli jesteś chłonna/chłonny wiedzy

Jeśli przewidujesz, że wybierając Joomlę, lub WordPressa do prowadzenia strony, wsiąkniesz w świat tego systemu, słowem jeśli jesteś chłonna/chłonny wiedzy, znacznie więcej wszelkiego rodzaju trików, tipsów, tutoriali odnajdziesz koncentrując się na WordPressie. Blogerzy, zwykli się gęsto i często dzielić z czytelnikami swoimi rozwiązaniami, przemyśleniami, wszystkim tym co odkryli, łącznie z rozwiązywaniem problemów.

Porównując jednak ilość polskiej dokumentacji, ilość publikacji książkowych jakie zostały wypuszczone na polski rynek, wszystko przemawia za  Systemem Zarządzania Treścią Joomla.

3. Jeśli jesteś programistą i chcesz tworzyć rozszerzenia

Jeśli masz zamiar zainteresować się Joomla, lub WordPressem pod kątem tworzenia własnych rozszerzeń płatnych, lub darmowych, większe pole do popisu zostawia WordPress. Dlaczego? Rynek wtyczek do Joomli jest mocno nasycony mniej lub bardziej udanymi rozszerzeniami udostępnionymi za darmo lub odpłatnie. Słowem, ciężko jest znaleźć lukę, można co najwyżej stworzyć rozszerzenie konkurencyjne.

WordPress, coraz częściej aspirujący do stylu portalowego, korporacyjnego powoli zaczyna stawać się CMS’em, zostawiając programistom szerokie pole do popisu.

4. Jeśli masz kapitał i poważne zamiary

Jeśli nie masz zamiaru szczędzić grosza na płatne templatki, chcesz prowadzić duży, „poważny” serwis, multiserwis, z prosta rozbudową o rozszerzenia budujące społeczność, sklep internetowy itp., jeśli jesteś pewien, że ilość publikowanych artykułów faktycznie będzie duża, a liczba kategorii szybko będzie się zwiększać, zdecydowanie postaw na Joomlę!!! Będziesz się radować  zdecydowanie większym wyborem płatnych rozszerzeń. To samo dotyczy stopnia ich zaawansowania. Rozszerzenia te uczynią Twoja stronę nowoczesną i funkcjonalną, a w połączeniu z płatną, dobrze wybraną templatką Twój serwis nabierze profesjonalnego wyglądu. Będziesz też w posiadaniu lepszych narzędzi zarządzających i edycyjnych.

5. Jeśli wiesz, że zakres publikacji będzie umiarkowany

Jeśli chcesz prowadzić niewielką stronkę personalną, portfolio, blog, niewielki magazyn to postaw na WordPressa. Ma on wszystko czego Ci potrzeba, od świetnych themów udostępnionych za free, po nie sprawiające kłopotów w wyborze, odnalezieniu i aktualizacji, niezbędne rozszerzenia. WordPress ma też przewagę, jeśli chodzi o pluginy budujące społeczność dziennika.

6. Jeśli chcesz templatek, dodatków i systemu zgodnych z trendami

W pierwszym przypadku, wszystko wskazuje na WordPressa, przynajmniej w przypadku templatek udostępnianych za darmo.

W drugim przypadku i Joomli i WordPressowi należy się uznanie, za częste aktualizacje i dynamiczny rozwój.

7. Jeśli na bazę darmowych rozszerzeń by spojrzeć

Jeśli oczekujesz świetnie zorganizowanego katalogu rozszerzeń na stronie oficjalnej projektu, bo masz ambitne plany związane z rozwojem funkcjonalności strony, a nie chcesz, co chwila rozwiewać swoich założeń, odchodząc z niczym, bo nie ma rozszerzeń jakich Ci trzeba, bez dwóch zdań, postaw na Joomlę. Katalog plików extensions.joomla.org  ma wszystko to, czego trzeba, by zaznajomić się z poszczególnymi komponentami, modułami i pluginami. Słowem nie sposób się tutaj pogubić. Nie wspominając już o fakcie, jak w przypadku katalogu plików istotne jest ich demo. Użytkownicy WordPressa mają za to ułatwione życie w odniesieniu do dokonywania aktualizacji wtyczek.

8. Jeśli jesteś smakoszem newsów

Jeśli oczekujesz dobrze scentralizowanej porcji newsów ze strony oficjalnej, blogów, stron traktujących o Joomli, lub WordPressie, to postaw na Joomlę. Nie musi to być rozbudowane community.joomla.org, wystarczy start.joomlaworks.gr czyli zwyczajny agregator rss.

9. Jeśli Twoje strona www jest tworzona po to by zarabiać

Jeśli zamierzasz zarabiać na stronie/blogu i oczekujesz fachowych, zaawansowanych narzędzi ułatwiających zarządzanie banerami, reklamami itd, postaw na Joomlę.

Podsumowując, w powyższym wpisie staraliśmy się ująć bardzo ogólne i okrojone spojrzenie na to, co trzeba brać pod uwagę, jakie podstawowe pytania należy sobie zadać, jeśli mamy w planach otworzenie strony www. Bardziej szczegółowe różnice między Joomlą, a WordPressem zostaną nakreślone w jednym z kolejnych artykułów.

About the author