Katalogi stron. Jak je widzicie?

W internecie istnieje masa katalogów stron internetowych, katalogów tematycznych i katalogów firm. Nie zmienia to faktu, że wśród prestiżowych wymienia się zaledwie kilka. Mówi się, że katalogi stron www są u schyłku.

Czego brakuje katalogom stron www?

Dopasowania ich do realiów współczesnego internetu. Pamięci o tym, że każde zgłoszenie strony stanowi kapitał katalogu.

Właściciele większości katalogów opartych o popularne skrypty liczą na to, że w prosty sposób zaczną zarabiać w sieci, dołączą do katalogowej elity ograniczając swoje działania do:

1. Grożenia palcem: „dodawajcie unikatowe opisy”.

2. Odrzucania zgłoszeń bez podania przyczyny.

3. Zatwierdzania stron.

W dzisiejszych czasach zdobycie renomy wymaga znacznie więcej wysiłku, szacunku do produktu jaki się tworzy, szacunku dla użytkowników i klientów.

Powinno się to wyrażać przynajmniej poprzez:

1. Otwarcie katalogów na promocję w sieci stron społecznościowych wraz z dodawanymi do katalogów wpisami.

2. Nadawanie katalogom indywidualnych cech graficznych – by użytkownikom przeglądało się bazę z przyjemnością, żeby wyróżniać się na tle innych katalogów, zapadać w pamięć osób odwiedzających katalogi w poszukiwaniu informacji i osób zajmujących się katalogowaniem witryn internetowych.

3. Generowanie użytecznych treści – chociażby zbiorów użytecznych porad na łamach bloga.

Formularz zgłoszeniowy katalogu stron

Większość z nich jest taka sama, dlatego też większość jest irytująca.

1. Pole tytuł i pole tagi – powinny zawierać licznik znaków.

2. Pole opis – poza licznikiem dostępnych znaków powinno też zawierać informację o minimalnej ilości znaków jaką trzeba dodać aby wpis został przyjęty. Tymczasem często nie ma tego rodzaju informacji nawet w regulaminach katalogów.

3. Wszystkie kroki związane z wypełnianiem pól formularza i dodawaniem stron powinny zamykać się w ramach jednej podstrony. Tu wypada pozdrowić wszystkich tych co namawiają ludzi do zostawiania unikatowych opisów ich stron i dopiero w ramach kolejnej podstrony informują ich o konieczności podania linka zwrotnego, wniesienia opłaty za wpis.

Co każda osoba odwiedzająca katalog powinna widzieć jak na dłoni?

To zrozumiałe, że w widocznych miejscach upycha się wpisy wyróżnione i reklamy. O tym wie każdy. Nie wszędzie widoczne są za to poniższe niuanse:

1. Statystyki katalogu

Google bezlitośnie potraktowało katalogi stron przy okazji odświeżania wskaźnika Page Rank. I co z tego?

Istnieją jeszcze inne czynniki utwierdzające użytkowników, że warto przedrzeć się przez wpisy by odnaleźć interesujące źródło, albo o tym, że warto dodać stronę do danego katalogu.

Są nimi stare i sprawdzone: kto jest on-line, zwykły licznik odwiedzin.

Ba. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na katalog, który w panelu bocznym ma wbudowany mikro-czat i o dziwo ludzie tam sobie gaworzą.

2. Informacje o tym, że wpis do katalogu stron jest płatny, lub wymaga umieszczenia linka zwrotnego – w widocznym miejscu, nie tylko w regulaminie katalogu www i na podstronie z formularzem.

Czemu katalog katalogowi nie jest równy?

Ile kosztuje wpis do katalogu stron, katalogu firm? Ceny są bardzo różne. Od złotówki. Najczęściej jest to jednak kilka złotych. Wpisy do długo istniejących katalogów stron internetowych i do katalogów przy popularnych portalach kosztują 10-20 zł.

Nie można zapomnieć o katalogach firm oferujących wpisy abonamentowe, za które należy zapłacić kilkaset złotych. Na dodatek wpisy tego rodzaju publikowane są często na czas określony w umowie. Dlaczego ludzie za to płacą?

Być może dodaje to prestiżu, być może wiarygodności w oczach potencjalnych klientów reklamujących się w ten sposób firm.

Firmy oferujące płatne wpisy do katalogów tego rodzaju mają rozbudowany, pakietowy zestaw usług. Często za szczegółowym wpisem do bazy internetowej idą reklamy w wydawanym przez firmę reklamową darmowym periodyku miejskim.

W ofercie takich firm znajduje się zapewne usługa związana z profesjonalnym redagowaniem unikatowych treści i pisaniem artykułów sponsorowanych. Firmy tego typu inwestują też w reklamę swoich tworów i to nie tylko w internecie, ale i w postaci wspomnianych wydawnictw, reklam w rozgłośniach lokalnych, dziennikach lokalnych, reklamę na autobusach itp. Jest różnica?

About the author