Jak fotografować rodzinne uroczystości?

Rodzinne święta to świetna okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Spotkania po latach, śluby, chrzty czy komunie to coś, co w rodzinie nie zdarza się często – nic więc dziwnego, że każdy chciałby mieć z tej uroczystości jak najlepsze zdjęcia, które przez kilka kolejnych lat pomogą mu wspominać ważne wydarzenie. Jeśli więc to nam przypadła rola fotografa, powinniśmy wiedzieć, jak sprostać temu trudnemu zadaniu, jak uchwycić najlepsze kadry i jak sprawić, by każdy był zadowolony z tego, jak wyszedł. Jest to o tyle skomplikowane, że nie możemy przegapić ważnych chwil i musimy stale myśleć o tym, co i jak należy sfotografować, a jednocześnie nie powinniśmy zapominać o naszych gościach i przyjaciołach, którzy z całą pewnością będą oczekiwać naszego udziału w świętowaniu. Poznajmy zatem kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam zostać honorowym fotografem rodzinnych uroczystości.

Znajdź miejsce

Najlepiej jeszcze zanim zejdą się goście, znajdź miejsce, z którego będziesz fotografować. Musi to być takie miejsce, które pozwoli na uchwycenie ogólnych kadrów, gdyż takich z pewnością będzie najwięcej – w końcu rzadko mamy okazję złapać na jednym zdjęciu całą rodzinę. Ponadto, musi to być miejsce reprezentacyjne, które będzie na zdjęciu ładnie wyglądać. W tym celu możesz usunąć z kadru wszelkie zbędne, jaskrawe elementy, które mogłyby popsuć zdjęcie. Oczywiście podczas imprezy nie powinieneś ograniczać się wyłącznie do tego jednego miejsca – wtedy reportaż wyjdzie nudny i monotonny. Jeśli więc przyjdzie Ci do głowy inne ustawienie, nie zawahaj się tam przenieść.

Zadbaj o oświetlenie

Przyjęcia odbywające się w pomieszczeniu zazwyczaj stanowią niemały kłopot jeśli chodzi o oświetlenie. Przez uroczystością zadbaj więc o to, by do pokoju wpadało możliwie najwięcej światła – poodsłaniaj zasłony i żaluzje. Aby zdjęcia wyszły wyraźne i ostre, musisz ustawić odpowiedni czas ekspozycji. Najlepiej sprawdzi się tu czas ekspozycji rzędu 1/125 s. Fotografowanie bez lampy błyskowej będzie też wymagać silnie otwartej przysłony i nieznacznie podniesionej czułości ISO. Jeśli zaś zdecydujemy się na użycie lampy, musimy zwrócić uwagę na kolor ścian i sufitów, gdyż najlepsze efekty uzyskamy odbijając światło flesza właśnie od nich. Gdy kolor powierzchni jest biały lub jasny, nie spotkają nas żadne problemy, natomiast gdy ściany pomalowane są bardziej intensywnie, światło od nich odbite nie będzie już bezbarwne i w rezultacie całe zdjęcie uzyska wyraźnym zafarb. Wtedy pomóc może już tylko obróbka zdjęcia w programie edytorskim. Pamiętaj również, że jeśli impreza trwa długo, zmieniają się warunki oświetleniowe. Musisz wtedy zareagować i odpowiednio dostosować wszystkie parametry oświetlenia.

Fotografuj kluczowe momenty

W reportażu postaraj się ukazać charakter imprezy i okazję, z jakiej została zorganizowana. Musisz więc uwiecznić wszystkie kluczowe momenty, takie jak otwieranie prezentów, zdmuchiwanie świeczek z tortu, składanie życzeń, toasty czy dzielenie się opłatkiem. Ważne, by fotografia sama opowiadała przestawioną na niej scenę – wybieraj więc taki kadr, który pokaże ten kulminacyjny moment w całej krasie. To właśnie one po latach przypomną nam specyfikę wydarzenia.

Bądź niewidoczny

Podczas robienia zdjęć kieruj się zasadą „fotograf widzi wszystko, fotografa nikt”. Nie chodzi o to, aby pstrykać z ukrycia czy też ukrywać się za zasłonami – po prostu staraj się nie eksponować zanadto tego, co robisz. W ten sposób nie spłoszysz i nie zawstydzisz zgromadzonych gości, którzy mogą być nie przyzwyczajeni do aparatu, a zdjęcia wyjdą naturalnie, ukażą prawdziwe emocje. Pamiętaj jednak, iż ta zasada tyczy się tylko tych krótkich chwil, w których jesteś fotografem. W pozostałych momentach baw się razem z resztą rodziny i w żadnym wypadku nie pozostawaj niewidzialny.

Licz się ze zdaniem gości

Staraj się, aby zgromadzeni goście wychodzili na zdjęciach jak najlepiej – tylko wtedy nie usłyszysz po imprezie marudzenia niezadowolonej cioci, której na zdjęciu widać o jedną zmarszczkę za dużo. W razie potrzeby podpowiadaj im, jak mają się ustawić i jaką minę zrobić, bo w końcu to Ty widzisz, jak wygląda kadr. W żadnym wypadku nie rób kompromitujących zdjęć, na których ktoś zrobił dziwną minę czy cokolwiek innego, czego mógłby się wstydzić. Jeśli natomiast już, w ferworze pstrykania zdjęć wszędzie i każdemu, uchwyciłeś już taki kadr, usuń go i nie publikuj. Nie fotografuj także podczas jedzenia – kadry tego typu zazwyczaj wyglądają groteskowo lub komicznie i z pewnością nikomu się nie spodobają.

Wykorzystując powyższe wskazówki, na pewno uda Ci się zrobić niepowtarzalny reportaż, z którego następnie możesz stworzyć rodzinną fotoksiążkę, będącą wspaniałą pamiątką na długie lata.

About the author