Jacek Protasiewicz biuro poselskie

  • 1 grudnia 2018
  • 0 Comment
  • 17 Views
  • 0 Like

PIERWSZE KROKI W PROFESJONALNEJ POLITYCE

Pierwsza praca

Jednak zanim skończyłem studia, przyjąłem propozycję pracy w niekomunistycznej administracji, wyłonionej po pierwszych, w pełni demokratycznych wyborach – do samorządu – w 1990 roku. Zostałem rzecznikiem prasowym wojewody wrocławskiego. Odszedłem po kilkunastu miesiącach. Zacząłem tę pracę w czasie rządów Tadeusza Mazowieckiego, odszedłem – za rządów Jana Olszewskiego. I nie ma w tym przypadku. Radykalna prawica zawsze była mi obca.
czytaj więcej
USA
Debaty i zajęcia w fundacji.
Prezes Kettering Foundation – były Sekretarz (Minister) ds. Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w USA.
STYPENDIUM W USA – MOMENT PRZEŁOMOWY

Stanąłem więc do ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Polsce konkursu na stypendium – i wygrałem! W lipcu 1995 r. wyjechałem na prawie sześć miesięcy do Dayton w stanie Ohio. The Kettering Foundation to prywatna fundacja prowadząca badania nad jakością życia publicznego w USA. Swoimi wnioskami chcieli się dzielić z młodymi liderami z krajów budujących demokrację. Prezesem Fundacji był wtedy F. David Mathews – minister edukacji, zdrowia i spraw społecznych w administracji prezydenta Forda. Za programy międzynarodowe odpowiadał Harold Saunders – współpracownik profesora Brzezińskiego, a więc i prezydenta Cartera, podczas negocjacji egipsko-izraelskich w Camp David oraz w trakcie tzw. kryzysu irańskiego. Rozmowy z tymi ludźmi, spotkania z rówieśnikami ze wszystkich kontynentów, podróże na konferencje organizowane w różnych miastach USA – na trwałe ukształtowały mój sposób patrzenia na politykę, i tę lokalną, i tę globalną. Inaczej też spojrzałem na Europę. Stałem się zdecydowanym zwolennikiem integracji europejskiej. I tak pozostało do dzisiaj.
Samorząd i zjednoczona Europa
Z Prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim we Francji
Z Prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim i radnym Jerzym Skoczylasem w sali Rady Miejskiej Wrocławia.
46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu. Spotkanie w Starym Ratuszu.
SAMORZĄD I ZJEDNOCZONA EUROPA

Druga praca – kontakty zagraniczne i promocja Wrocławia

Po powrocie do kraju, w marcu 1996 r. przyjąłem propozycję prezydenta Zdrojewskiego, by stworzyć Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. Zbliżał się 46. Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu i trzeba było miasto przygotować do tego wydarzenia. Obecność Papieża zapowiadała przyjazd setek tysięcy pielgrzymów, więc było co robić.
czytaj więcej
Poseł na sejm i referendum europejskie
Przekazanie podpisów studentów za utworzeniem EIT we Wrocławiu.
Posiedzenie COSAC w Seimasie (Wilno). Autor: O. Posaškova.
Sadzenie lasu z dolnośląskimi leśnikami.
Referendum unijne w 2003 r.
PO: POSEŁ NA SEJM I REFERENDUM EUROPEJSKIE

W roku 2000 Unia Wolności nie wystawiła kandydata w wyborach prezydenckich. Jednym z efektów tej niefortunnej decyzji było głosowanie na kandydata niezależnego – Andrzeja Olechowskiego. Po wyborach Olechowski chciał budować liberalną, silnie proeuropejską formację. Wspierał go w tym wiceprzewodniczący UW – Donald Tusk. Po porażce Tuska na zjeździe UW w grudniu 2000 r. i praktycznym wyeliminowaniu jego zwolenników z władz tej partii nastąpił rozłam.
czytaj więcej
Parlament Europejski
Konferencja w Parlamencie Europejskim poświęcona Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
Aleksander Milinkiewicz i Andżelika Borys w Parlamencie Europejskim – opowiadają o demokracji i prawach człowieka na Białorusi.
Otwarcie w Parlamencie Europejskim wystawy o historii „Solidarności’’, Okrągłym Stole i wyborach z 4 czerwca 1989 r.
PARLAMENT EUROPEJSKI

W wyborach otrzymałem 92 770 głosów. Był to piąty wynik w Polsce. W Parlamencie zostałem członkiem Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EMPL) oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO). Z jednej strony chciałem przyjrzeć się z bliska tzw. socjalnej Europie, z drugiej – konstrukcji prawno-traktatowej UE. Wszedłem też w skład Delegacji ds. Bałkanów Zachodnich, czyli międzyparlamentarnego zespołu złożonego z europosłów i parlamentarzystów z krajów byłej Jugosławii.

About the author