Fotozeszyt, czyli nieco inna fotoksiążka

Fotozeszyt, czyli nieco inna fotoksiążka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W naszym serwisie wiele wspominaliśmy już o fotoksiążkach, zarówno od ich lepszej strony, jak i z uwzględnieniem ich wad. By lepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta, niektóre z zakładów fotograficznych i innych producentów fotoksiążek wprowadzają pewne modyfikacje do tego pomysłu. Jedną z nich jest fotozeszyt, czyli nieco mnie ekskluzywna, a przy tym bardzo użyteczna forma prezentowania fotografii. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przedstawić wszystkim Czytelnikom i ich zapoznać bliżej z tym niezwykle ciekawym produktem.

Czym różni się fotozeszyt od fotoksiążki?

Fotozeszyt stanowi połączenie zalet fotoksiążki z wygodną formą i niższą ceną. Tak jak fotoksiążki są drukowane są dwustronnie na papierze kredowym, co zapewnia bardzo wysoką jakość i trwałość stron, przy zachowaniu ich estetycznego wyglądu. Odpowiednią jakość zdjęć zapewniają nowoczesne drukarki cyfrowe, działające w wysokiej rozdzielczości. To rozwiązanie jest tańsze od papieru fotograficznego, na którym naświetlane są niektóre spośród fotoksiążek, co pozwala na obniżenie kosztów.

Główna różnica między fotoksiążką, a fotozeszytem polega na sposobie łączenia kartek – nie są one klejone na grzbiecie lecz zszywane lub łączone spiralką. Dzięki temu można uniknąć największego problemu, jaki wiąże się z technologią wykonania fotoksiążki, czyli braku możliwości otwarcia jej “na płasko”. W przypadku fotozeszytów jest to jak najbardziej możliwe. Pozwala to na umieszczanie w nich zdjęć panoramicznych oraz tych o większym formacie, które zajmują dwie strony. W przeciwieństwie do fotoksiążek będą widoczne w całości. Jedynym problemem może okazać się “przerwa” w fotografii w przypadku zastosowania łączenia spiralką, jednak jest ona znacznie mniejszym utrudnieniem, niż grzbiet klejony.

Fotozeszyt ma także nieco mniej ekskluzywną okładkę niż fotoksiążka. Najczęściej jest wykonana z nieco grubszego papieru lub tektury, by dodatkowo upodobnić go do zeszytu lub brulionu. Można umieścić na niej zdjęcie, grafikę lub napis, jednak najczęściej nie ma możliwości obicia jej skórą, grawerowania itd.

Jakie zalety ma fotozeszyt?

Jego największą zaletą jest cena. Dzięki obniżeniu kosztów produkcji możliwe jest zachowanie wysokiej jakości zdjęć przy przystępnej cenie całego albumiku. Kilkustronicowe fotozeszyty w formacie A5 mogą kosztować nawet około 20 zł, co sprawia, że są bardzo ciekawym pomysłem jako nieformalny upominek, czy po prostu wygodny domowy album ze zdjęciami z wakacji czy innych rodzinnych wydarzeń.

Forma fotozeszytu sprawia, że jest on bardzo wygodny, zarówno w przechowywaniu, jak i przeglądaniu. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, a przy tym prezentuje się estetycznie i profesjonalnie.

Fotozeszyt to bardzo ciekawa modyfikacja fotoksiążki, która w niejednym przypadku świetnie sprawdzi się jako jej zamiennik. To produkt mało popularny, lecz osoby ceniące sobie wygodne przeglądanie zdjęć i przechowywanie ich przy niskich nakładach z pewnością docenią jego zalety.

About the author