Fotoksiążka – historia

Fotoksiążka to album z ilustracjami i fotografiami wydarzeń, miejsc i ludzi wydrukowana w technologii cyfrowej. Jest ona stworzona przez użytkownika, który wykorzystuje w niej własne zdjęcia i opisy. Jaka jest historia powstania fotoksiążki?

Albumy fotograficzne ma każdy z nas w swoim domu. Jego historia zaczęła się wraz z początkiem fotografii  w 1839, gdy Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem. Jednak był to proces skomplikowany i drogi, dlatego wykorzystywano go tylko do druku wysokich nakładów m.in. druku prasy.

Fotoksiążki mają swój początek już w XIX wieku. Pierwsza powstała w 1843-53. Wykorzystywane były do propagandy w latach 1930 – 1940, a w latach 1960 – 1970 do celów radykalnych japońskich władz.

W momencie, gdy wprowadzono maszyny do druku cyfrowego około 1990 roku stał się możliwy druk 1 nakładu. Tak powstały fotoksiążki, które mógł zamówić każdy. Jakość takiej fotoksiążki nie była najlepsza, lecz wraz z modernizacjom maszyn cyfrowych co raz częściej zaczęto myśleć o nich jako alternatywie dla tradycyjnych albumów.

W 1993 powstała pierwsza drukarnia cyfrowa koloru pod nazwą Indigo. Druk cyfrowy zaczął robić furorę na świecie. Klienci mogli wybrać i spersonalizować zdjęcia bezpośrednio z pulpitu. Zaczęły otwierać się co raz to nowsze drukarnie cyfrowe, które unowocześniały technologię i jakość druku.

About the author