Fotoksiążka czy fotoalbum – co lepsze?

 Kiedy zaczynamy myśleć o utrwaleniu swoich zdjęć cyfrowych, stajemy przed wyborem formy, w jakiej zostaną one wywołane. Do dyspozycji mamy między innymi odbitki, które możemy umieścić w albumie, a także bardzo popularne w obecnym czasie fotoksiążki i fotoalbumy. Szczególnie te dwie ostatnie opcje wydają się kuszące, ponieważ stanowią gotowy produkt, w który nie trzeba wkładać dodatkowej pracy po zamówieniu, w przeciwieństwie do odbitek, które trzeba odpowiednio przechowywać lub poświęcić czas na wklejenie ich do albumu. Ponadto, wyglądają bardzo estetycznie i świetnie się prezentują zarówno na półce jak i podczas przeglądania. Obie te formy różnią się nieco od siebie – i tu właśnie pojawia się problem. Które rozwiązanie jest lepsze, fotoksiążka czy fotoalbum? Oto krótki artykuł, który ma pomóc w rozwiązaniu tego dylematu.

Różnice między fotoksiążką, a fotoalbumem

Fotoksiążka i fotoalbum różnią się między sobą w dwóch aspektach: sposobie łączenia stron oraz w technologii ich wykonania. Każda z tych różnic skutkuje odmiennymi cechami danego produktu, które objawiają się w trwałości i innym sposobie przeglądania zdjęć.

Sposób łączenia

Fotoksiążki wykonywane są w sposób zbliżony do typowych książek, zaś kartki są zszywane lub klejone wzdłuż jednego brzegu. Z tego powodu ich przeglądanie także przypomina czytanie książki, zaś niektóre fragmenty strony znajdujące się bliżej łączenia mogą być niewidoczne. Fotoalbumy wykonuje się nieco inaczej – dwie sąsiadujące ze sobą strony wykonane są z jednego arkusza papieru, dzięki czemu mogą zostać rozłożone zupełnie na płasko.

Sposób wykonania stron

Fotoksiążki i w tej dziedzinie bardzo przypominają książki, czy raczej albumy. Do ich wykonania używa się estetycznie wyglądającego papieru o stosunkowo wysokiej gramaturze, najczęściej kredowego. Jest on zadrukowany dwustronnie. Zdjęcia w fotoalbumie są najczęściej naświetlane na papierze fotograficznym, zaś strony łączone są kartonowymi przekładkami, przez co każda z nich jest grubsza i sztywna.

Fotoksiążka czy fotoalbum – co wybrać?

To zależy przede wszystkim od zastosowania i wynikającej z tego ekskluzywności produktu. W przypadku na przykład zdjęć z wakacyjnego wyjazdu lepszym wyborem jest fotoksiążka – jest tańsza, mieści więcej zdjęć i zajmuje mniej miejsca na półce, a przy tym wystarczająco trwała i estetyczna. Fotoalbum jest dużo bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem, a ponadto jest dużo cięższy i mieści mniej zdjęć. Ciężkie i sztywne strony powodują, że fotografie cechują się większą trwałością i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Z tych powodów, będzie on lepszym wyborem dla utrwalenia zdjęć z najważniejszych wydarzeń w życiu, takich jak ślub czy chrzest dziecka.

About the author