Dotacje na firmę i zasadność wydatków

W staraniach o dotacje na otwarcie firmy zapominamy o zasadności wydatków. Nie rozumiemy także, że dotacje są tylko formą wsparcia udzielanego w oparciu o sztywne reguły.

Działalność gospodarcza w domu i działalność w wynajętym lokalu handlowym

Nosząc się z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej w domu, część rachunków za czynsz, prąd, internet, ogrzewanie, będzie stanowiło nasze koszty. Mówi się, że rzadko zdarzają się kontrole, sprawdza się tylko, czy firma istnieje, a jednak licząc się z kontrolą możemy mieć problem.

Czy nie starczy do tego telewizor w pokoju przeznaczonym na prowadzenie działalności? Czy nie wystarczy na listę zakupów wpisać kanapę, by zasiać podejrzenie o to, że mamy zamiar używać jej do celów domowych?

Rozsądniejsze więc wydaje się wskazanie adresu firmy na najęty do tego celu lokal. Minus tego rozwiązania jest widoczny od razu. Nie mamy gwarancji otrzymania dotacji, a musimy zawrzeć umowę i zapłacić za wynajem. Za to zupełnie inaczej będzie wyglądało podejście do wydatków.

Wspomniana kanapa, będzie teraz wydatkiem uzasadnionym, meblem który będzie ustawiony w kąciku przeznaczonym dla gości, klientów.

Wydatki muszą być uzasadnione

Jeśli w dokumentach wpisze się, że w majątek firmy wnosi się komputer, który niedawno nabyliśmy, a w wydatkach wyszczególni się zapotrzebowanie na laptopa, czy smartfona, to trzeba mieć na uwadze to, że takie wydatki nie muszą zostać uznane za uzasadnione przez szacowną komisję.

Powody są proste. Po co laptop skoro mamy komputer? Po co telefon wysokiej klasy? W przypadku laptopa, notebooka będzie nam prościej. Niby można napisać, że potrzebujemy stanowiska mobilnego, by prezentować nasze prace, oferty podczas spotkań z klientami odbywającymi się u klienta, na neutralnym gruncie. Laptop ma tu za zadanie usprawnić pracę, komunikację, podkreślić nasz profesjonalizm i przygotowanie. Czy taka argumentacja wystarczy?

Nie można być co do tego przekonanym, bo dla komisji liczą się urządzenia, które będą służyły nam w miejscu prowadzenia działalności.

O ile taki wydatek być może przepuści, to gdybyśmy za dotację chcieli zakupić samochód, to możemy być prawie pewni, że nasz wniosek zostanie odrzucony, bo stanowi to podstawę do tego, żeby sądzić, że auto będzie wykorzystywane do celów własnych.

Podobnie jest z telefonem. Co innego, jeśli w zaplanowanych wydatkach uwzględnimy aparat telefoniczny stacjonarny, który jest niezbędny w prowadzeniu firmy, co innego, jeśli wpiszemy sobie wspomnianego smartfona. Jeśli napiszemy, że potrzebujemy telefonu do korzystania z sieci, to już od humoru komisji będzie zależała decyzja co do zasadności takiego zakupu.

A co gdybyśmy na liście wydatków umieścili lustrzankę cyfrową? Zakładając, że będziemy zajmować się grafiką komputerową i taki rodzaj działalności uwzględnimy w dokumentach, dla komisji taki wydatek wcale nie musi mieć podstawy.

Co innego, jeśli w profilu działalności dopiszemy fotografię produktową, sprzedaż fotografii w serwisach stockowych, konieczność tworzenia galerii fotografii na portal internetowy, który mamy zamiar w ramach naszej działalności prowadzić. W tym przypadku wydatek zacznie wyglądać rozsądniej.

About the author