Czy fotoamatorzy tak naprawdę potrzebują Photoshopa?

Samo zrobienie zdjęcia to jedynie połowa sukcesu – by było udane i atrakcyjne, trzeba je jeszcze bowiem obrobić na komputerze. W tym celu powstało już wiele różnych programów edytorskich, lecz praktycznie każdy z nich daje nam bardzo zbliżone możliwości. Najbardziej popularnym z nich jest jednak Photoshop. Dla bardziej doświadczonych fotografów jest on świetnym edytorem o wielu interesujących funkcjach, podczas gdy amatorzy zazwyczaj obsługują go w bardzo ograniczonym zakresie. Czy zatem Photoshop w ogóle jest im potrzebny?

Co zachęci, a co odstraszy amatora?

Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego fotoamatorzy tak chętnie korzystają z Photoshopa, skoro na początku trudno jest zagłębić się w jego zaawansowane opcje. Przede wszystkim, w Photoshopie znajdziemy kilka o wiele bardziej intuicyjnych rozwiązań, niż te stosowane w innych programach – jest to więc program łatwy w obsłudze, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe funkcje. Ponadto, popularność oprogramowania od Adobe oznacza dużą ilość dostępnych w internecie poradników, które jeszcze bardziej ułatwiają korzystanie z niego. Z drugiej jednak strony, fotoamatorzy nie potrzebują aż tak zaawansowanego programu, gdyż zazwyczaj chcą oni tylko zmniejszyć zdjęcie, wyostrzyć je, poprawić kontrast i kolory, ewentualnie nałożyć jakiś filtr. Nie korzystają zatem z większości dostępnych opcji oraz dodatkowych wtyczek, często nie mając nawet pojęcia o ich istnieniu. Kolejnym argumentem jest cena oprogramowania, która dla początkujących użytkowników powinna być podstawowym kryterium wyboru. Photoshop jest bowiem programem płatnym (i to nie najtańszym), sprzedawanym jako comiesięczna licencja na użytkowanie. Z tego względu nie jest dobrym pomysłem dla fotoamatorów, którzy korzystaliby z niego jedynie okazyjnie, lecz dla tych bardziej doświadczonych, zajmujących się tym zawodowo i profesjonalnie. Photoshop jest z pewnością programem bardzo rozwojowym, dającym nam ogromne możliwości edycji zdjęcia, ale tylko wtedy, gdy mamy na tyle czasu, wiedzy i doświadczenia, by z niego korzystać – a to nie dotyczy fotoamatorów.

Alternatywa

Na rynku dostępnych jest wiele innych programów edytorskich, o wiele bardziej odpowiednich dla fotoamatorów. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, powinni przede wszystkim zwracać uwagę na to, by program był darmowy – szkoda bowiem tracić pieniądze na coś, czego tak naprawdę w pełni nie wykorzystamy. Podstawy w innych programach są bardzo podobne do tych w Photoshopie i do standardowej obróbki w zupełności nam one wystarczą – nie szukajmy więc edytorów z ogromem funkcji, których działania nie rozumiemy i które nigdy nam się nie przydadzą. Wiele darmowych programów to jednak naprawdę zaawansowane narzędzia i z pewnością sprostają naszym oczekiwaniom. Bardzo popularny jest na przykład GIMP, PhotoFiltre, PhotoScape czy Photos Pos Pro, jednak w sieci znaleźć można ich o wiele więcej.

About the author