4 wracające do łask trendy w projektowaniu stron www

4 wracające do łask trendy w projektowaniu stron www
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Poniżej prezentujemy informacje o trzech trendach konstrukcji stron internetowych, które ostatnimi czasy znów stały się popularne. Warto wziąć je pod uwagę kiedy planujemy stosunkowo niewielki serwis www, a chcemy się w sieci wyróżnić. Poniższy zbiór to też jeden element, który trwał głównie w projektach sklepów internetowych, ale w związku z mnogością funkcji jakie spełniają dziś strony, projektanci musieli się z tym elementem grzecznie przeprosić.

1. Listy rozwijane

Ostatnimi czasy popularne stało się tworzenie całych grup mediowych, szeregów stron odseparowanych tematycznie, działających pod jakimś konkretnym szyldem firmowym, a w ramach subdomen. Za przykład należy podać praktyki firmy Evanto, czy też ostatnio  idącej za trentami załogi joomlapraise.com. Coraz większa ilość elementów na jakie przestrzeń muszą przewidzieć projektanci, spowodowała, że menu strony w postaci listy rozwijanej, to niezły sposób na wygospodarowanie miejsca na jakieś inne przewidziane w strukturze strony elementy. Menu w postaci listy rozwijanej pozwala także na niewielkiej przestrzeni zaprezentować menu pomocnicze, powtórzone, lub „mniej istotne” dla użyteczności elementy nawigacyjne strony zaprezentować w ten oto sposób.

2. Strony www przewijane horyzontalnie

 

Klasykiem tego typu praktyk jaki z bez problemu przywołujemy z pamięci jest bluevertigo.com.ar Wykonanie strony przewijanej horyzontalnie to świetny patent dla stron o niewielkiej zawartości, dla przykładu składającej się z takich trzech elementów jak: O nas, Nasze usługi, Kontakt.

3. Minimalizm

 

Wraz z wzrostem mocy obliczeniowej komputerów, wraz ze wzrostem prędkości łącz jakie posiadamy w domach, stało się też modne…odchudzanie stron z wysmakowanej grafiki. Słowem, lepsza ascetycznie wyglądająca strona, na której bez problemu zdobędziemy poszukiwane informacje, niż przekombinowany, a bezprzedmiotowy, sieciowy gniot.

4. Stronki w postaci jednego pliku

 

Tak samo jak w przypadku stron przewijanych horyzontalnie, tak i w przypadku www składającego się z jednej strony opcja ta sprawdza się najlepiej, jeśli nie przewidujemy ogromnej ilości treści czy zdjęć. Świetnym i ciepłym przykładem strony www wykonanej w taki właśnie sposób jest portfolio Pawła Kadysza www.177designs.com, na które składa się znajdujące się w jednej linii nagłówkowej logo i menu główne. Pod nimi znajdują się skrócone informacje o autorze strony, następnie  punkty startowe (choć nie są aktywne, to w sposób czytelny, za sprawą nieziemskiej grafiki pokazują skillsy i przedmiot działalności autora), pod nimi mamy kilka projektów z portfolio Pawła. Na końcu świetnie wykonany i kompletny w pozycje formularz kontaktowy strony (wzór wzorów).

Wszystkich, którzy mają zamiar stworzyć taką stronę, a szukają inspiracji odsyłamy do galerii zawierającej takie właśnie strony: http://onepagelove.com/

Podsumowanie

W przygotowaniu mamy kolejne, dwie pozycje, które w sposób bardziej wyczerpujący przedstawią będące obecnie na fali wznoszącej trendy: w projektowaniu grafiki na potrzeby stron internetowych, i mówiące o użytecznych elementach składowych i nowoczesnych technologiach webowych, wraz z próbami poszukiwania sposobów wykorzystania takich rozwiązań dla Systemu CMS Joomla.

About the author