3 banalne sposoby na oddzielenie czasu pracy od czasu wolnego

Drugi artykuł z serii mówiącej o czerpaniu radości z pracy i odseparowaniu czasu pracy od czasu dla siebie porusza kwestię trzech banalnych spraw.

Można iść o zakład, że wiele osób nie potrafi nad nimi zapanować. A zapanowanie nad nimi szybko przyniesie wymierne korzyści.

Nie łącz skrzynek pocztowych. Miej oddzielną do spraw zawodowych

Kiedyś nie było elektronicznych kont pocztowych i jakoś świat się nie zawalił. Nie używaj jednej skrzynki do załatwiania spraw związanych z pracą i spraw pozostałych.

Nie loguj się na skrzynkę przeznaczoną na listy związane z pracą po godzinach pracy, jeśli nie chcesz mówić, że pracujesz od świtu do nocy i wiecznie ktoś cię niepokoi.

Nie mieszaj prywatnego numeru telefonu do spraw związanych z pracą

Nie rozdawaj swojego prywatnego numeru telefonu. Chroń swoją prywatność. Każdy ma do tego prawo. Prywatny numer telefonu służy do kontaktowania się z najbliższymi osobami. Prywatna komórka to nie jest śmietnik.

Jeśli chcesz mieć spokój, to służbowy telefon komórkowy zostawiaj tam, gdzie zostaje firmowy telefon stacjonarny. W biurze.

Wszędzie tam, gdzie są namiary zawodowe na ciebie pisz o tym w jakie dni pracujesz i w jakich godzinach.

Wizytówka, profile firmowe w serwisach społecznościowych, własna strona www. Wszędzie tam, gdzie podajesz zawodowe dane kontaktowe umieszczaj informacje o tym w jakich godzinach pracujesz od poniedziałku do piątku i czy pracujesz w sobotę.

W jakich godzinach pracujesz w sobotę? Masz jasno określone stawki za pracę w dni wolne, za nadgodziny? Wiedzą o tym wszyscy zainteresowani?

Nie podawanie godzin pracy to poważna bariera komunikacyjna. Nie ma ich na wielu stronach firmowych. Ta niepełna linijka tekstu dodana do informacji kontaktowych to nic innego jak podstawowa zasada pracy.

Nawet jak ludzie tego nie uszanują (a znajdą się tacy), to z ustnego zwracania im uwagi niczego sobie nie zrobią. Odeślij ich do informacji o sobie. Słowo pisane więcej może, bo lepszą ma pamięć.

To co nie zostało spisane otoczenie zewnętrzne próbuje zmienić, próbuje na to wpływać. Na to, co zostało spisane nie ma wpływu. Ty masz nad tym kontrolę, tylko ty możesz takie informacje edytować.

About the author